Więzień północnokoreańskiego reżimu powraca do Kanady

Lokalnie Top News sier 10, 2017 at 10:00 am

aaHyeon Soo Lim2

Przetrzymywany od dwóch lat w północnokoreańskim więzieniu pastor z Mississaugi ma dzisiaj powrócić do domu.

Hyeon Soo Lim ma powrócić do Kanady w czwartek. Szczegóły jego przyjazdu nie zostały ujawnione. Jego rodzina napisała w oświadczeniu, że “uwolniony” 62-letni pastor wraca do domu poprosi o uszanowanie prywatności. Chce nawiązać kontakt z bliskimi i poddać się kuracji medycznej.

Kara, jaką odbywał w Korei Północnej obywatel Kanady została przez władze tego kraju nagle skrócona „ze względów humanitarnych”. Wiadomo, że więzień cierpiał na bardzo wysokie ciśnienie krwi i bardzo źle znosił warunki tamtejszego więzienia.

Lim skazany został przez sąd Korei Północnej na obóz ciężkiej pracy za „próbę obalenia władz Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej”. Po dwóch latach władzom Kanady udało się wynegocjować jego zwolnienie.

Rodzina Lima podziękowała premierowi Justinowi Trudeau i innym kanadyjskim dyplomatom za skuteczne starania o zwolnienie pastora z więzienia i jego powrót do domu. Szczególne podziękowania należą się ambasadorowi Szwecji w Korei Północnej za prowadzenie rozmów, jako że Kanada nie posiada swojej placówki dyplomatycznej w tym kraju.

Pastor Lim po powrocie po raz pierwszy zobaczy swoją wnuczkę. Jego żona i syn mieszkają w Toronto, a sam pastor związany jest z parafią Koreańskiego Kościoła Prazbiteriańskiego w Mississaudze.

Lim odwiedzał w przeszłości od 1997 roku Koreę Północną wielokrotnie, gdzie pomógł założyć dom dziecka i dom opieki nad osobami starymi. Również w roku 2015, kiedy został aresztowany, jego podróż do tamtego kraju była związana z prowadzeniem tych placówek.

W Korei Północnej panuje niepodzielnie komunistyczny dyktator Kim Dzong Un.