Płoną lasy w północnym Ontario, ewakuacja Indian

Kanada Top News sier 16, 2017 at 12:30 pm
zz poazry

Płoną lasy w okolicach Nibinamik (Ontario)

Dymy z coraz większej ilości pożarów lasów w północno-zachodnim Ontario skłoniło do ewakuacji wielu mieszkających tam Indian.

Deb MacLean, rzeczniczka centrum zwalczania pożarów lasów w Dryden powiedziała, że gwałtownie wzrasta liczba pożarów w tym regionie, nawet do 30 dziennie, co obecnie sprawia, że doliczono się 155 oddzielnych pożarów.

Chociaż ogień nie zagraża bezpośrednio siedzibom ludzkim to jednak dym sprawia, że członkowie Pierwszych Narodów zmuszeni są opuścić swoje siedziby.

Dym oraz przerwa w dostawie prądu zmusiły Indian ze szczepu Nibinamik zadeklarowania stanu wyjątkowego wezwania do ewakuacji. Według Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, ewakuowano dotąd drogą lotniczą 354 członków tej wspólnoty indiańskiej. Wraz z 79 innymi umieszczono ich w hotelach w Kapuskasing.

zz fires4W tym roku wystąpiło wyjątkowo niewiele pożarów w regionie, ale w sierpniu odnotowano ich dużą liczbę na dość zagęszczonym obszarze. Większość powstała wskutek uderzeń piorunów podczas licznych burz.

Strażacy liczą na pomoc zapowiadanych opadów deszczu ale jest to “broń obosieczna”: opady wiążą się z burzami, a te z uderzeniami piorunów.

W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze z Quebecu i stanu Minnesota.

Indianie Nibinamik nie pierwszy raz uciekają przed ogniem. W 1993 doświadczyli spalenia kilku budynków.

zz fires1