Towarzystwo Warszawskie pielęgnuje pamięć Powstania Warszawskiego

Polacy w Kanadzie sier 16, 2017 at 12:00 pm

IMG_55411 sierpnia – data tragiczna w swoim wymiarze na zawsze wpisała się do polskiej historii, jako jedna z najwspanialszej patriotycznej walki o Ojczyznę.

Tragedia Powstania Warszawskiego była tak ogromna, że jej dźwięk trwał będzie przez pokolenia wskazując przykład męstwa i bohaterstwa naszego narodu.

Towarzystwo Warszawskie w Toronto, które niebawem obchodzić będzie 20-lecie swojej działalności, już od wielu lat pielęgnuje pamięć rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tak i w tym roku 2017-tym, 1 sierpnia o godzinie 11.00 równoznacznie z godziną 17.00 w Polsce, obrazującą Godzinę „W” , pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto, zebrało się Towarzystwo Warszawskie, aby w 73 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddać hołd poległym i żywym bohaterom tej heroicznej walki o wolność Ojczyzny.

IMG_5540

Na zaproszenie skierowane przez Towarzystwo Warszawskie do społeczności polonijnej, przybyła dość liczna grupa osób. Swoją obecność zaznaczyli też przedstawiciele innych organizacji. Wśród nich: Prezes KPK Okręg Toronto p. Juliusz Kirejczyk z małżonką, były Prezes Rady Polonii Świata reprezentujący Związek Narodowy Polski w Kanadzie p. Jan Cytowski z małżonką, Prezes AK w Toronto p. Stanisław Woźniak, Prezes Koła Pań „Nadzieja” p. Aniela Gańczak, Prezes Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie p. Łucja Stec, Prezes Klubu Seniora „Złota Jesień” p. Alicja Farmus. Byli uczestnicy Powstania, Kombatanci, liczna delegacja wraz z Weteranami z Domu Kopernika, delegacja Stowarzyszenia Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” Kanada.

IMG_5542

Rozpoczynając uroczyste spotkanie prezes Towarzystwa Warszawskiego p. Marian Kowalski powitał zgromadzonych i wezwał do uczczenia pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego 73 sekundami ciszy, po czym złożone zostały pod Pomnikiem Katyńskim kwiaty i zapalono znicze. Kwiaty składali kolejno: Towarzystwo Warszawskie, Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Toronto, Związek Narodowy Polski w Kanadzie, Armia Krajowa w Toronto, Koło Pań „Nadzieja”, przy SPK nr. 20 w Toronto, Fundusz Dziedzictwa Polek w Kanadzie.

Następnie prezes Towarzystwa Warszawskiego p. Marian Kowalski przedstawił personalnie Weteranów i honorowych gości, wyrażając swoje zadowolenie z ich obecności jak i z tego, że z każdym rokiem rośnie grupa osób, włączających się do obchodów tej znamiennej rocznicy.

W dalszej części swojego wystąpienia przekazał najistotniejsze informacje dotyczące wybuchu Powstania, jego przebiegu, bohaterstwa powstańców i strat, jakie przyniosło tragiczne zakończenie.

Kolejno głos zabierali: Andrzej Łysakowski, uczestnik Powstania pseudonim „Kozak” dzieląc się wspomnieniami z przynależności do „Szarych Szeregów”, odczytał wiersz p.t. „Czerwona zarazo”.

Iwona Kirejczyk powiedziała, że jej mama Krystyna Puławska- Wolska była łączniczką w Powstaniu o pseudonimie „Sarenka, odczytała też wiersz p.t. „Krystynie Wolskiej – Sarence”, zadedykowany jej mamie autorstwa Władysława Romana pseudonim „Krzesław”, a napisany w 1997r

Teresa Arabczak, we wspomnieniach walczącej Stolicy zachowała w swojej pamięci działania Niemców jako najgorszy mord na świecie na ludności, kończąc wystąpienie okrzykiem – „Niech żyje Warszawa!”

IMG_5544

Wanda Bogusz odczytała wiersz własnego autorstwa napisany specjalnie na tę okazję

„O Powstaniu Warszawskim”

Juliusz Kirejczyk w swoim wystąpieniu mówił między innymi o tym, że przekaz Powstania silniejszy jest niż wszystkie straty, a o wolność trzeba wciąż walczyć, bo nie dana jest nam na zawsze. Na koniec rzucił hasło: -„ Chwała i cześć bohaterom”, które wszyscy zawtórowali.

Jan Cytowski kontynuując temat odniósł się do pytania – „Co byłoby z Polską gdyby nie Powstanie Warszawskie”, uwrażliwiając pamięć o ofierze przelanej w Powstaniu krwi.

Po wystąpieniach grupa seniorów pod kierunkiem Alicji Farmus przy akompaniamencie skrzypiec w rękach Joli Bieniek, rozśpiewała wszystkich pieśniami, które powstawały w tych strasznych dniach, dodając powstańcom odwagi i siły.

Na zakończenie odśpiewano hymn Polski i hymn Kanady. Teraz był czas na pamiątkowe fotografie.

IMG_5546

Nieoficjalny dalszy ciąg spotkania, już integracyjny, jako że goście dołączyli do Towarzystwa Warszawskiego, odbywał się na pobliskim skwerku przy kawie zafundowanej przez Towarzystwo Warszawskie i pysznych rurkach z kremem oraz faworkach, podarowanych przez członkinię Towarzystwa Warszawskiego p. Lucynę Paduch, która te rarytasy własnoręcznie przygotowała.

Toczyły się też rozmowy dotyczące działalności Towarzystwa Warszawskiego, wymieniano adresy, telefony z nadzieją na współpracę w uroczystym pielęgnowaniu kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, każdego roku 1 sierpnia o godz. 11.00 pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto. Niech ta data zapisze się w pamięci każdego Polaka.

Do zobaczenia za rok.

Wanda Bogusz

Toronto 1 sierpnia 2017 r.