Burmistrz Mississaugi domaga się podwyżki podatku HST

Lokalnie Series Top News sier 18, 2017 at 10:00 am
Bonnie Crombie

Bonnie Crombie

Jednoprocentowa podwyżka podatku od sprzedaży HST – zdaniem Bonnie Crombie miałaby złagodzić obciążenia finansowe władz lokalnych i samorządów.

„Jeśli rząd nie zaakceptuje jednego procenta jako rozwiązania problemów, to ja pytam – co zaakceptują?” – napisała w oświadczeniu dla mediów.

W tym tygodniu odbyła się coroczna konferencja Stowarzyszenia Miast Ontario (Association of Municipalities of Ontario – AMO), na której prezes stowarzyszenia, Lynn Dollin, wsparła żądanie burmistrz Mississaugi wobec rządów federalnego i prowincyjnego podkreślając, że podatek HST został pomyślany tak, by wspomóc gminy i opłacić podstawowe potrzeby infrastrukturalne w tym mosty, drogi i centra społecznościowe.

W propozycji Bonnie Crombie udział Ontario w podatku zwiększyłby się z ośmiu do dziewięciu procent, zaś część podatku przypadająca na rząd federalny nie uległaby zmianie. Crombie szacuje, że po podwyżce podatku przychody zwiększą się o 2,5 mld dolarów zapewniając gminom właściwy strunień finansowania bez konieczności zwiększania podatku od nieruchomości.

- Podatek od nieruchomości jest regresywny – przekonuje Crombie – Miasta potrzebują długoterminowego trwałego modelu dochodów, który sprosta ogromnej presji, przed którą stoimy.

Ale minister finansów Ontario, Charles Sousa szybko ostudził zapędy energicznej burmistrz Mississaugi mówiąc, że prowincja już zapewniła samorządom lokalnym długoterminowe i trwałe finansowanie.

- Nie będziemy zwiększać HST – oświadczył Sousa – Ontario już teraz wystarczająco wspiera gminy.

Sousa podkreślił, że w ostatnim roku rząd prowincji przekazał do dyspozycji gmin 4 miliardy dolarów. Jest to prawie czterokrotnie więcej niż w 2003 roku, gdy Liberałowie obejmowali władzę w Ontario.

Minister finansów dodał, że do 2019 roku podwoi się prowincyjny podatek od gazu, a Mississauga otrzyma dodatkowo 32 miliony dolarów rocznie, a w ciągu najbliższych 13 lat prowincja planuje zainwestować ponad 190 miliardów dolarów w infrastrukturę publiczną, w tym szkoły, szpitale i linie komunikacji publicznej.

- Inwestycja 190 miliardów dolarów jest mile widziana przez samorządy miast, ale na finansach władz lokalnych odbijają się lata zaniedbań – odpowiada Crombie. Z wieloma projektami nie możemy czekać aż rządy federalny i prowincyjny zdecydują się na zwiększenie finansowania.

Mississauga znajduje się w historycznym okresie rozwoju

Mississauga znajduje się w historycznym okresie rozwoju

Mississauga znajduje się w historycznym okresie rozwoju miasta – uważa Bonnie Crombie. Ma ogromną ilość projektów o wartości wielu miliardów dolarów. Są to między innymi 20 kilometrów naziemnej kolejki wzdłuż ulicy Hurontario Street, rekultywacja 250 hektarów nabrzeża, zagospodarowanie 125 hektarów w Port Credit i wiele innych. Do tego dodać trzeba zabezpieczenia przed powodziami i burzami na Matheson Blvd. W. i 110 milionów na projekty przeciwpowodziowe w Cooksville.

- Jeśli chcemy budować miasta w XXI wieku to potrzebujemy lepszych niż XIX wieczne narzędzia, którymi dysponujemy – przekonuje Crombie wzywając rząd prowincji do rozważenia długoterminowych i trwałych modeli finansowania potrzeb gmin.

Na razie władze Mississaugi rozważają wdrożenie pięcioprocentowego podatku od hoteli, co może wesprzeć kasę miasta o dodatkowe 16 milionów dolarów rocznie.

- W gminach znajduje się dwie trzecie całej infrastruktury, ale otzymują tylko 10 centów z każdego podatkowego dolara – stwierdziła Crombie podkreślając, że czas na sprawiedliwy podział podatków – Nasi mieszkańcy oczekują wysokiej jakości usług i mają do tego prawo. Naszym obowiązkiem jest im te usługi zapewnić.