Kanada wycofuje swoje wojska z Polski

Kanada Top News sier 19, 2017 at 4:00 pm

Screen Shot 2017-08-18 at 18.10.28Kanada kończy swoją obecność wojskową w Polsce, która trwała od czasu aneksji Krymu przez Rosję.

Jak poinformowano w Ministerstwie Obrony Kanady, chodzi o 200 kanadyjskich żołnierzy, którzy od maja 2014 roku znajdowali się w Polsce i regularnie brali udział w różnych ćwiczeniach w całej Europie. Część sprzętu wojskowego i sprzętu z Polski zostanie przekazana na Łotwę, gdzie stacjonuje kierowany przez Kanadę wielonarodowy batalion.

- Kanada jest niewątpliwym zwolennikiem NATO i uparcie stara się zrobić swój wkład jako członek Sojuszu. W ciągu ostatnich trzech lat Lądowa Grupa Taktyczna demonstrowała w Polsce zaangażowanie Kanady w bezpieczeństwo i stabilność w Europie Środkowej i Wschodniej oraz to poświęcenie przejawia się w innych operacjach - powiedział szef Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Kanady, generał broni Stephen J. Bowes.

Przypomnijmy: podczas szczytu NATO w 2016 roku Kanada zgodziła się wysłać swoje wojska wraz ze sprzętem na Łotwę i prowadzić wielonarodowy batalion, który będzie znajdować się w krajach bałtyckich w celu powstrzymania ewentualnej agresji rosyjskiej. Po batalionie wydzieliły także Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania, które ulokowały swoje wojska w innych przygranicznych z Rosją państwach członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.