Nowe tramwaje dla TTC – Bombardier goni w piętkę

Lokalnie Top News sier 23, 2017 at 10:00 am

aatramwaj2

Bombardier dostarczył do Toronto cztery niewykończone tramwaje, aby wypełnić warunki kontraktu.

Jak się dowiedzieli dziennikarze CTV News producent pojazdów, kanadyjska firma Bombardier, nie chcąc płacić kar umownych ani stracić kontraktu wartego 1,2 miliarda dolarów w grudniu 2016 roku dostarczyła do zakładów remontowych torontońskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego zestawy tramwajowe wciąż niegotowe do jazdy po mieście. Natomiast w komunikacie prasowym z nagłówkiem „Bombardier spełnia swoje zobowiązanie dostawy na 2016 rok dla TTC” firma zapewniała, że osiągnęła ten cel dzięki „inwestycji w nową infrastrukturę i dzięki wykorzystaniu rozległych zasobów”.

Aby ukryć kolejne opóźnienia (Bombardier niemalże od początku kontraktu nie realizował go w ustalonych terminach) producent pojazdów poprosił TTC o zgodę na dostarczenie czterech tramwajów w stanie „surowym”. Wozy te zostały następnie wykończone przez pracowników firmy na terenie warsztatów TTC.

- To były czysto kosmetyczne, wykończeniowe prace. Niektóre panele musiały zostać nałożone, inne drobne prace musiały być wykonane. W dużej mierze zostały one zrobione – powiedział rzecznik prasowy TTC, Stuart Green – Bombardier ma swoich pracowników w Toronto, którzy wykonali te prace w grudniu. Pod koniec grudnia udało nam się zrobić testy bezpieczeństwa.

Green podkreślił, że priorytetem TTC jest „dostarczenie pojazdów szynowych, które są bezpieczne i niezawodne w obsłudze”.

Choć Bombardier miał kłopoty z realizacją kontraktu dla TTC, to torontońskie przedsiębiorstwo komunikacji publicznej czuje się zobowiązane do współpracy z kanadyjską firmą.

- Bombardier stworzył rozwiązania, które przyspieszyły produkcję tych pojazdów – powiedział Green – Będziemy z nim współpracować w każdy możliwy sposób, aby upewnić się, że te tramwaje będą w użyciu najszybciej jak to jest możliwe.

aatramwajWedług kontraktu Bombardier ma dostarczyć wszystkie 204 jednostki tramwajowe dla TTC do końca 2019 roku. Firma ta miała kolosalne kłopoty z jego realizacją, choć uprzednio utrzymywała, że jest na dobrej drodze by dotrzymać tego terminu, pomimo pewnych opóźnień w dostawach kolejnych partii zamówienia.

W oświadczeniu przekazanym mediom w ubiegłym miesiącu, Bombardier stwierdził, że zapłacił 750 tysięcy dolarów za transport wagonów z Wiednia drogą lotniczą do swoich zakładów w Thunder Bay, aby nie czekać miesiąca na dostawę tych wagonów drogą morską.

Firma wdrożyła też siedmiodniowy system pracy w zakładach w Thunder Bay, aby wypełnić warunki kontraktu. Producent zapewnia o swojej determinacji:

„Wszystkie karty są na stole. Żadna, najmniejsza kwestia nie została pominięta” – napisano w oświadczeniu.