Poradnik jagodowy

Series sier 23, 2017 at 7:48 am

Sezon na nie dobiega końca – warto więc wybrać się na niedzielny wypad poza miasto i poszukać małych krzaczków, na których rosną – hm, no właśnie - jagody, czernice, czy borówki? 

O ich nazwę często toczy się spór. Według Encyklopedii PWN właściwa polska nazwa tej roślinki to Vaccinium myrtillus - borówka czarna, borówka czernica, jagodzina, potocznie czarna jagoda, ale – co w tym kontekście nieco dziwi – wszystkie te informacje znajdujemy pod hasłem czernica, nie uważanym przez redaktorów za nazwę właściwą.
Na Dolnym Śląsku w miejscowościach i rodzinach, gdzie dokonała się tzw. integracja językowa, używa się form najczęstszych, typowych zwykle dla polszczyzny warszawskiej, a taką jest jagoda. Borówka jest klasycznym, pełnoprawnym, uznanym i udokumentowanym regionalizmem, którego użycie może prowadzić do chwilowego nieporozumienia. Nie jest to jednak słowo niepoprawne.

W regionie, z którego pochodzę używa się nazwy jagoda leśna, przy takiej więc pozostanę.

jagody-i-borowki-amerykanskie-w-deserach-294515Bez względu na nazewnictwo te małe ciemne owoce i ich dobroczynne działanie znane są od wieków. Mają wyrazisty smak, nieporównywalny z żadnym innym owocem. W czasach gdy nie znano antybiotyków jagody uważano za obdarzone wieloma magicznymi właściwościami. I nie bez powodu –wykorzystywane są w medycynie, kosmetyce  i… w naszych kuchniach.

Naprawdę niewiele jest owoców o tak dobroczynnym działaniu jak jagody, które zawierają dosyć pokaźne ilości witamin A, C, E, błonnika, cynku, selenu i żelaza.

Usuwają toksyny z organizmu i pomagają w zatruciach.

Soki z jagód (lub suszona wersja tych owoców) są dobrym domowym sposobem leczenia biegunek i neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii.

Regulują poziom cukru we krwi, obniżają poziom złego cholesterolu i podnoszą poziom dobrego.

Opóźniają proces utraty wzroku chroniąc plamkę żółtą w siatkówce.

dzem jagodowyZapobiegają też powiększaniu się krótkowzroczności i poprawiają widzenie w ciemnościach. U osób z cukrzycą czarne jagody mogą nawet spowodować częściowe ustępowanie zmian zwyrodnieniowych siatkówki.

Mają też niezliczoną ilość zastosowań kulinarnych. Można dodawać je do deserów, ciast (serników, tortów, ucieranych placków), oraz do śniadań: omletów, placuszków, naleśników, płatków śniadaniowych, owsianek, jaglanek. Pyszne są z nich smoothies, koktajle, a nawet chłodniki i sałatki! Ususzone jagody, a także ich liście można wykorzystać jako składnik mieszanek herbacianych.

Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa słoiczków z zasypanymi cukrem jagodami? Nasze mamy i babcie potrafiły wyczarować z nich później istne cuda – pachnące jagodzianki, pierogi z dodatkiem twarożku, czy jagodową zupę.

A co powiecie na nalewkę? Czyż to nie świetny pomysł na zachowanie odrobiny lata na zimę?

nalewka-jagodowaWszystko co do niej potrzebujemy to:

- litr jagód

- pół kg cukru

- pół litra wódki

Jagody należy przebrać, szybko opłukać. Przesypać je do dużego szklanego słoika, wsypać cukier. Słoik szczelnie zamknąć i wstrząsnąć nim kilka razy, aby cukier wymieszał się z owocami. Postawić na dwa dni w ciepłym i słonecznym miejscu. Do jagód wlać alkohol (staropolskie nalewki robiło się na bazie alkoholu  ziemniaczanego, można więc użyć wódkę Luksusową), zakręcić słoik, ponownie postawić w słonecznym miejscu na miesiąc.

Po tym czasie nalewkę jagodową przecedzić przez gazę, przelać do butelek i dobrze zamknąć. Odstawić w chłodne miejsce na co najmniej dwa miesiące.

Nie muszę już chyba bardziej przekonywać o dobroczynnych właściwościach jagód. Tym bardziej, że to jeden z nielicznych prawdziwie organicznych owoców jakie nam pozostały.