Terrorysta z Toronto na liście Interpolu

Kanada Top News sier 23, 2017 at 12:30 pm
Tabirul Hasib

Tabirul Hasib

Mieszkaniec Toronto został uznany przez Interpol za potencjalnego zamachowca-samobójcę ISIS (Państwa Islamskiego), choć nie jest jasne czy jeszcze żyje.

25-letni Tabirul Hasib należał do czwórki młodych Kanadyjczyków pochodzących z Bangladeszu, którzy opuścili 5 lat temu Toronto aby przyłączyć się do ISIS na Bliskim Wschodzie.

Zostali zrekrutowani przez niejakiego Andre Poulina, który dorastał grając w hokeja w Timmins, aby później w materiałach propagandowych ISIS pojawić się pd nazwiskiem Abu Muslim al-Kanadi. Poulin zginął w Syrii w 2013 roku.

Natomiast Hasib powrócił do Kanady, ale później ponownie wyjechał aby walczyć w Syrii.

Jeśli informacje Interpolu są prawidłowe, Hasib stał się najpierw żołnierzem frontowym ale później potencjalnym zamachowcem-samobójcą pod nowym nazwiskiem Abu Baku al-Bangladeshi. Szkolonym w celu zamachów w Europie.

Na liście poszukiwanych przez Interpol znajduje się wielu terrorystów z różnych krajów. Najwięcej jest Irakijczyków – aż 173.

Rząd Kanady nie chciał potwierdzić mediom czy uważa, że ​​Hasib żyje. Scott Bardsley, rzecznik ministra bezpieczeństwa publicznego Ralpha Goodale’a powiedział wymijająco CTV News, że rząd nie wypowiada się na temat krajowych operacji bezpieczeństwa.

Ottawa w ubiegłym roku oszacowała, że w sumie aż 180 Kanadyjczyków wyjechało za granicę, aby walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Niektórzy z nich zostały zabici, niektórzy powrócili, a inni wciąż stanowią zagrożenie.