The EX

Gdzie na weekend sier 23, 2017 at 8:59 pm

cne-princess-gates

Nie, nie namawiam do spędzenia ostatniego weekendu sierpnia z Waszymi ex, a na “The Ex” czy jak kto woli CNE – Canadian National Exhibition, największym w Kanadzie, osiemnastodniowym, dorocznym festiwalu, który właśnie odbywa się w Toronto.

Zastanawialiście się pewnie nie raz na czym tak naprawdę, w multikulturowym GTA, osadzona jest kultura kanadyjska. Zapytany przypadkowy przechodzień wskaże Tim Hortons, poutine, ulubioną drużynę hokeja lub baseballu, starszy Cohena, młodszy Nickelback, może któryś wspomni o noblistce Alice Munro albo Grupie Siedmiu. The Canadian National Exhibition (CNE), który każdego roku przyciąga ponad półtora miliona odwiedzających, zdaje się być miejscem idealnym dla porządnego liźnięcia współczesnej kanadyjskiej pop kultury. O literaturze raczej tu się nie dyskutuje, ale nie tego przecież oczekujemy po największym festiwalu w kraju i piątym w całej Ameryce Północnej. Chcemy dobrej zabawy, muzyki, jedzenia i wszelakiej rozrywki. A tych na pewno nie zabraknie, bo tradycja przecież zobowiązuje.
Po raz pierwszy Canadian National Exhibition zorganizowano w 1879, głównie w celu promocji rolnictwa i nowych technologii. Przodowali farmerzy, inżynierowie i naukowcy, którzy, przedstawiając najnowsze odkrycia i wynalazki tamtych czasów, chcieli udowodnić siłę i talenty drzemiące w młodym narodzie kanadyjskim. Festiwal zmieniał się wraz z kształtującym się społeczeństwem odzwierciedlając różnorodność czy innowacyjność, a w końcu zyskując status rodzinnej tradycji wśród mieszkańców Toronto. Pierwotne tematy – rolnictwo i technologia do dziś zajmują tu jednak istotne miejsce. Wystawy zwierząt hodowlanych, konkursy w zakresie produktów rolnych czy zawody rzeźbienia w maśle, to tylko niewielka cząstka programu. Wystawy, zakupy, wydarzenia sportowe, rozrywka na żywo, kasyno, gry, szalone przejażdżki na karuzelach i dużo wszelakich pyszności tworzy iście karnawałową atmosferę. Są pawilony sztuki, rzemiosła, hobbystycznego budownictwa, zbieractwa dziwacznych przedmiotów, jest pawilon międzynarodowy, pokazy ogrodnicze, popisy super psów, konkurs budowania w piasku, akrobatyka i pokazy cyrkowe, muzyka, ogródki piwne, warsztaty edukacyjne, atrakcje dla dzieci, barwne parady (Warrior’s Day Parade oraz Labour Day Parade, a także codzienne parady „Mardi Gras)… Istotnym elementem CNE jest, odbywające się regularnie od 1949 w święto pracy (Labour Day) awiacyjne akrobacje – The Canadian International Air Show. W tym roku, w związku z obchodami 150-lecia Kanady, czeka na Was jeszcze więcej atrakcji.

Nowości 2017:

  • Ośmiostopowy, podświetlony billboard CNE z liściem klonowym ulokowany w zachodniej części Exhibition Place nieopodal Princess Margaret Fountain.
  • The Quilt of Belonging – tradycyjna dla Ameryki Północnej, patchworkowa, pikowana narzuta złożona z 263 kwadratów reprezentujących 71 grup rdzennych oraz 192 narodowości zamieszkujące Kanadę.
  • Dwudziestopięciostopowy, cedrowy, barwny totem „Unity Pole” złożony z uniwersalnych symboli zaczerpniętych z kultur rdzennej ludności, wyrzeźbiony przez Krisa Nahrgang z plemienia Ojibway.
  • Wystawa fotograficzna Celebrate Canada
  • Garaż gier (CNE Gaming Garage), a w nim programiści i twórcy gier video, biblioteka gier, salon gier i wspólne oglądanie eSportów. Zawody w pinball i rozgrywki szachowe na najwyższych poziomach zaawansowania.
  • MZ Laser – Laser Illusion Experience, elektryzujący spektakl łączący najnowocześniejsze technologie i zaawansowane magiczne wyczyny, tworzący wspaniałe wizualnie widowisko. MysterAct zaprasza codziennie na Princes’ Blvd. o 8:30 pm, 9:30 pm oraz 10:30 pm.
  • Debiut niesamowitego widowiska akrobatycznego Trampo Wall, w którym performerzy chodzą po pionowych ścianach, odbijają się od dachów i wychodzą oknami. Wraca także uwielbiany przez tłumy Acrobatics and Ice Skating Show ze spektaklem “Oh Canada!”

Bandshell-e1501690608277

Świat CNE kręci się także wokół jedzenia. Tylko tu spróbować można tak dziwacznych potraw jak churro cheeseburger, mleczny shake z bekonem czy poutine corn dog. Tradycją są tu cukierkowe jabłka (te moczone w czerwonej, cynamonowej polewie, popularne w Ameryce Północnej od 1908), słynne, bardzo kanadyjski, urzekająco słodkie bobrowe ogony (beaver tails), wata cukrowa, funnel cakes i oczywiście donutsy Tiny Tom. Mnogość food trucków – Bacon Nation, Burgatory, Fidel Gastro’s, Food Dudes, Hogtown Smoke, I Love Churros i The Urban Smoke – zapewnia ogromny wybór. Odważni spróbować mogą smażonych w głębokim tłuszczu: kurzych łapek lub kiszonych ogórków, albo połasić się na górę cukru – Sugar Mountain – brownie, sernik, zanurzony w białej czekoladzie wafelek, posypany cukierkowym konfetti donut i wata cukrowa – tak, wszystko na raz. 25-27 sierpnia odbędzie się festiwal lokalnego piwa, warzonego na stosunkowo niewielką skalę.
Kolejny temat to muzyka – w muszli koncertowej zagrają m.in. A Tribe Called Red, Sam Roberts Band, Kiefer Sutherland, Marcia Griffiths, The Sheepdogs (29 sierpnia 7:30-9:30pm) Dear Rouge (31 sierpnia 7:30-9:30pm) i Shawn Hook (30 sierpnia, 7:30-9:30pm).
Festiwal Canadian National Exhibition trwa od 18 sierpnia do 4 września 2017. Regularne godziny: bramy otwarte od 10am do 10pm, teren do północy. Podczas Labour Day bramy od 10am do 5pm, teren do 9pm. W cenę biletów wstępu wliczono wszystkie atrakcje, poza przejażdżkami na karuzelach i rollercoasterach. Ceny (plus HST): dorośli (14-64) $19, seniorzy (65+) $16, dzieci (5-13) $16, dzieci poniżej 4 roku życia bezpłatnie. Bilety rodzinne (dwóch dorosłych dwoje dzieci lub jeden dorosły troje dzieci) $59. W poniedziałki dzieci poniżej 13 roku życia wchodzą za $2. W tygodniu, od poniedziałku do czwartku (oprócz Labour Day) po 5pm wszyscy wchodzą za $8. Dla tych w pośpiechu – w tygodniu między 11am – 2pm EXcelunch Special – $19 za wstęp refundowane przy wyjściu jeśli opuszczamy teren przed 2pm. Całodzienny karnet na karuzele (oraz opłata za wstęp i wszystkie inne atrakcje) dorośli $61 od osoby dzieci (poniżej 13 lat) i seniorzy $58. Canadian National Exhibition, 210 Princes’ Blvd, Toronto, ON M6K 3C3
https://theex.com/main/entertainment/
https://theex.com/

250A1098_SK-copy-e1501690482353