Żółte zielsko, co go pełno wszędzie!

Porady babci Jelonki sier 23, 2017 at 12:05 am

Zakwita późnym latem, a dzięki niej ugory, pobocza dróg, nasypy kolejowe i pola robią się słonecznie żółte.nawloc (4)

Nawłoć kanadyjska ((Solidago canadensis, ang. Goldenrod) to okazała bylina z silnie rozbudowanym systemem korzeniowym, łodygą o wysokości do 2 m i drobnymi, żółtymi kwiatami, zebranymi na szczycie łodyg w wiechy. Często mylona z Ragweedem – zmorą alergików, ale w przeciwieństwie do niego leczy alergie, a nie jest jej przyczyną. Stosowane w niewielkich dawkach ziele nawłoci posiada właściwości lecznicze. Ma działanie: antyseptyczne, bakteriobójcze, moczopędne, obniżające ciśnienie krwi, odtruwające, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, ściągające i uszczelniające.450-29353668-ragweed-and-goldenrod-plants

Odwar z ziela wewnętrznie stosuje się:

– w chorobach nerek, dolegliwościach pęcherza i przewodów moczowych,

– dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego,

– zaburzeniach przewodu pokarmowego, bólach brzucha,

– nieżytach oskrzeli, astmie oskrzelowej, przeziębieniach, grypie i kaszlu,

– w nadciśnieniu tętniczym,

Zewnętrznie okłady z nawłoci stosuje się:

– na dolegliwości reumatyczne, zapalenie mięśni, ścięgien, korzonków nerwowych,

– owrzodzenia skóry, czyraki, trudno gojące się rany.

Rzucie ziela nawłoci jest wskazane przy zapaleniu jamy ustnej i paradontozie.

Z racji działania odtruwającego i oczyszczającego krew, nawłoć poleca się do detoksykacji organizmu. Warto ją zastosować w walce z różnego rodzaju alergiami, równolegle z ziołami antyhistaminowymi. Mniej znanym zastosowaniem jest wspomaganie w leczeniu gośćca czy dny moczanowej, ze względu na właściwości oczyszczające i przeciwzapalne.

Do ogroduDSCF6099

Nawłoć jest uprawiana jako roślina ozdobna i rabatowa odporna na mróz. Nadaje się na kwiat cięty i na suche bukiety.

W pszczelarstwie

Z rośliny tej pozyskuje się miód polecany w leczeniu górnych dróg oddechowych, przewodów żółciowych, stawów i nerek. Wpływa na kondycję serca i jest świetny do potraw, nadając im niezwykły smak.

W magicznych rytuałach

Wierzono, że nawłoć ma działanie chroniące, oczyszczające i wspomagające. Chroni przed negatywnymi energiami, przyciąga pieniądze i wzmacnia miłosne uczucia.

Dla ciekawskich

- Solidago to z łacińskiego scalam, konsoliduję.

- W języku polskim nawłoć kanadyjską określano jako mimozę, stąd w piosence Czesława Niemena tekst „Mimozami jesień się zaczyna…”.

- Indianie Alabama używali herbatki z nawłoci do leczenia przeziębień, zaś zewnętrznie do leczenia obolałych miejsc.

- Indianie Odżibwejowie robili lewatywy z korzenia nawłoci a z ziela i korzeni sporządzali wyciągi pobudzające i wzmacniające.

- Thomas Edison pracował nad przemysłowym zastosowaniem nawłoci jako źródła kauczuku.

- Nawłoć w większych dawkach jest rośliną trującą.

Jak stosować?

Nawłoć możemy wykorzystać do sporządzenia naparu, nalewki, syropu. Ciekawym wykorzystaniem ziela jest również wyciąg na czerwonym winie, poprawiający trawienie i krążenie wieńcowe, czyszczący krew i działający moczopędnie. Wyciągi alkoholowe mają silniejsze działanie, dlatego warto je mieć.

Nawłociowe winko

10o g świeżego lub suszonego ziela zalać 450 ml ciepłego wytrawnego, czerwonego wina. Dodać 50 ml czystej wódki 40%. Odstawić na 2 tygodnie, przecedzć. Pić 30-50 ml raz dziennie

Odwar

1 lub 2 łyżki ususzonych kwiatów nawłoci zalać szklanką wody i gotować przez 15 minut pod przykryciem. Następnie odcedzić i pić przy problemach z nerkami takich jak: bakteryjne zakażenia, stany zapalne nerek, piasek nerkowy oraz reumatyzm.

Napar

Łyżkę ziela nawłoci zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 15-20 minut. Kąpiel z dodatkiem nawłoci działa wzmacniająco , jest polecana na zwiotczałe mięśnie i skórę.

syropSyrop

Pęk kwiatów nawłoci, cytryna, cukier (brązowy, kokosowy, palmowy). Wybieramy kwiaty, które ledwie się rozwinęły i mają jeszcze dużo pąków. Kwiaty zalewamy wrzątkiem, tak by były całkowicie zanurzone i odstawiamy w chłodne miejsce na około 12-24 godzin (im dłużej tym wyciąg będzie silniejszy). Odcedzamy napar, dodajemy sok wyciśnięty z cytryny oraz cukier. Żeby syrop był trwały, cukru powinno być przynajmniej połowę wagi naparu (najlepiej tyle samo). Podgrzewamy całość do rozpuszczenia cukru i przelewamy do wyparzonych butelek. Można pasteryzować.