Andrzej Chronowski – inżynier, społecznik

Odeszli ostatnio Polacy w Kanadzie sier 25, 2017 at 5:23 am

zz chronowski4W wieku 63 lat zmarł Andrzej T. Chronowski, inżynier projektant i biznesman, znany przede wszystkim z aktywnej działalności społecznej w środowisku Polonii kanadyjskiej.

Urodził się 20 września w 1953 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu Politechniki Wrocławskiej pracował na budowach, pełniąc bezpośredni nadzór nad wykonaniem tunelu rurociągu wodnego pod szosą Wrocław-Opole, w Mokrym Dworze.

W 1982 roku został na stałe w Kanadzie, gdzie podjął nieomal od razu studia na DeVry Institute of Technology Weston. Od 1984 roku pracował przy realizacji wielu projektów w Ontario. Autor i współautor kilkuset ekspertyz i analiz efektywności urządzeń cieplnych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych takich obiektów jak budynki rządowe, szkoły, szpitale, wydziały przemysłowe, zespoły handlowe, bazy wojskowe.

zz chronowskiW latach 1990-91 pracował przy budowie Trillium Terminal 3 na Międzynarodowym Lotnisku im. Lestera Pearsona. Wydał certyfikat zatwierdzający prawidłowe działanie urządzeń HVAC tego projektu. Specjalizował się w projektowaniu technik balansowania i programowania urządzeń kontrolnych w średnio- i wysokociśnieniowych centralnych urządzeniach klimatyzacyjnych (np.w kompleksie rządu prowincyjnego Roberta Bondar Place w Sault Ste. Marie).

Właściciel prywatnej firmy Aeromark.

zz chronowski2Od 1989 roku członek APEO. Należał do Związku Polaków w Kanadzie i pracował społecznie w Polish Alliance Credit Union.

Działacz społeczny, m.in. projektant i jeden z głównych organizatorów budowy urządzeń klimatyzacyjnych w Parafii św. Teresy w Etobicoke. Wielokrotnie kandydował w wyborach do Rady Dyrektorów polskiej Credit Union, podczas licznych wystąpień publicznych dał się poznać jako mówca kontrowersyjny i bezkompromisowy.

Inż. Chronowski był bardzo uczynny i bezinteresownie pomagał wielu rodakom załatwiać różne sprawy
urzędowe, tłumaczyć dokumenty, reprezentował ich w sądzie, itp. Jego hobby była fotografika.

Screen Shot 2017-08-30 at 16.27.46