Polskie filmy na festiwalach w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Series Top News sier 26, 2017 at 4:00 pm
Kadr z filmu “Zgoda”

Kadr z filmu “Zgoda”

Na festiwalach zostaną pokazane dwa polskie filmy i kilka współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcji. 

Ruszył już 41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu, a 42. MFF w Toronto odbędzie się w dniach 7 – 17 września.

“Zgoda”, debiut w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego – to polski film, który walczy w Konkursie Głównym na festiwalu w Montrealu. Wydarzenie potrwa do 4 września.

Akcja “Zgody” dzieje się w 1945 roku na Śląsku. W miejscu, w którym wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau – na świętochłowickiej Zgodzie – komunistyczne służby bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek.

Gierszał i Chyła na planie “Pomiędzy słowami”

Gierszał i Chyła na planie “Pomiędzy słowami”

Głównym bohaterem filmu jest zatrudniający się w obozie Franek (Julian Świeżewski), który chce ocalić Polkę Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Niemiec Erwin (Jakub Gierszał) – jego przyjaciel, który także od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system.

“Zgoda” to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę – zapowiada dystrybutor filmu. Na ekrany w Polsce “Zgoda” trafi 6 października.

Kolejne polskie produkcje i koprodukcje zostaną pokazane podczas startującego we wrześniu 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Kanadyjscy widzowie zobaczą m.in. najnowszy obraz Urszuli Antoniak pt. “Pomiędzy słowami” z Jakubem Gierszałem i Andrzejem Chyrą w obsadzie. Polska premiera “Pomiędzy słowami” odbędzie się w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Rodzina na sprzedaż"

“Rodzina na sprzedaż”

Oprócz tego, w Toronto zostaną pokazane filmy “Rodzina na sprzedaż” w reżyserii Diego Lermana, ze zdjęciami Wojciecha Staronia, “W cieniu drzewa” ze zdjęciami Moniki Lenczewskiej, “Kapitan” w reżyserii Roberta Schwentke (film był realizowany na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych), “Scaffolding” ze zdjęciami Bartosza Bieńka oraz “Miracle” z Danielem Olbrychskim w obsadzie.

 Ponadto w Toronto odbędzie się projekcja polskiego filmu krótkometrażowego “Yeti” Wojciecha Bąkowskiego. Ośmiominutowy film polskiego artysty to połączenie realizacji lo-fi video oraz animacji komputerowej. Warto podkreślić, iż filmy Wojciecha Bąkowskiego były już wcześniej prezentowane na festiwalu w Toronto w 2013 r. (“Suchy pion”) oraz 2015 r. (“Analiza wzruszeń i rozdrażnień”).

Yeti"

Yeti”

W ciągu kilku ostatnich edycji MFF w Toronto filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zawsze były obecne w programie wydarzenia i rekomendowane kanadyjskiej i światowej widowni przez dyrektora festiwalu Piersa Handlinga. W Toronto prezentowano m.in. “Essential Killing” i “11 minut” Jerzego Skolimowskiego, “Powidoki” Andrzeja Wajdy, “Sponsoring” i “BODY/CIAŁO” Małgorzaty Szumowskiej, “Różę” Wojciecha Smarzowskiego, “Galerianki” i “Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec czy “Chrzest” i “Demona” Marcina Wrony.

42. MFF w Toronto (TIFF) odbędzie się w dniach 7 - 17 września.