Nieuczciwych agentów karać surowiej

Rynek Top News sier 27, 2017 at 4:00 pm

zz orea2Pośredników handlu nieruchomościami, którzy łamią zasady, powinno się karać surowiej – twierdzi ich stowarzyszenie – Ontario Real Estate Association (OREA), proponując podwojenie grzywien.

Stowarzyszenie to uważa, że należy podwoić kary finansowe w przypadku tych pośredników w handlu nieruchomościami, którzy łamią ustalone zasady. Zwłaszcza teraz  – w okresie gdy otrzymują oni wyjątkowo wysokie prowizje na rozgrzanym rynku nieruchomości w Ontario.

Asocjacja ta opublikowała tzw. białą księgę, w której proponuje, aby maksymalna kara dla agentów, którzy pogwałcą ustalone zasady (według Real Estate and Business Brokers Act) została podwojona do wysokości… 100 tys. dolarów.

- Praktyka postępowania, przepisy, inwestowanie z zagranicy – wszystkie te  składowe uległy zmianom w branży, więc regulacje muszą za nimi nadążać – powiedział Brad Henderson, dyrektor generalny Sotheby’s International Realty Canada, członek grupy zadaniowej, która stworzyła białą księgę.

zz orea1Reprezentująca 70 tysięcy członków  OREA twierdzi, że przeciętna grzywna nałożona w roku ubiegłym wyniosła zaledwie 6 tys. dolarów, a efektywność takich kar  jako czynników zniechęcających jest znikoma w dzisiejszym krajobrazie nieruchomości, gdzie ceny domów (a co za tym idzie: prowizje) osiągnęły rekordowy poziom.

Obecne przepisy zostały ustanowione w roku 2002 r., kiedy przeciętna cena domu w prowincji wynosiła zaledwie 211 tysięcy dol. Obecnie jest to 619 tysięcy w Ontario, podczas gdy średnia cena domu w Toronto osiągnęła 759 tys.dolarów.

“Dla tych, którzy z premedytacją łamią zasady, grzywny są kosztami prowadzenia działalności” – twierdzi OREA, ostrzegając przy tym, że  – “nawet jeśli grzywny wzrosną, nadal mogą niewystarczająco zniechęcać nieuczciwych agentów do nieetycznych zachowań”.

W dokumencie zaleca się także, aby regulator branżowy jakim jest Real Estate Council of Ontario (RECO), mógł być zdolnym do sprawienia, aby pośrednik łamiący branżowe zasady zmuszony został do spłacenia wszystkich swoich zysków.

zz orea3OREA chce również, aby RECO miało prawo do zawieszenia lub cofnięcia licencji.

Sekretarz RECO, Joseph Richer, stwierdził, że ważne jest, aby ciało to było zdolne do cofnięcia licencji bez konieczności przechodzenia przez trybunał orzekający. Dodał, że w wyniku śledztw przeprowadzonych przez RECO w zeszłym roku odebrano lub zawieszono licencje 28 agentom handlu nieruchomościami.

Biała księga jest częścią nacisku na wprowadzenie takich zmian, które zniechęcą do nieetycznych praktyk na rynku nieruchomości w Ontario.

Więcej – TUTAJ.