Coraz więcej komputerowców ucieka do Kanady

Kanada Top News sier 29, 2017 at 4:00 pm

zz figure3Z badania 43 kanadyjskich start-upów wynika, że na przełomie lat 2016/17 wzrosła zauważalnie liczba osób znajdujących pracę w sektorze IT w Toronto. Amerykanie o wykształceniu technicznym zaczynają emigrować do Kanady za pracą w spółkach technologicznych. Na prestiżu traci przez to Dolina Krzemowa.

78% aplikujących na techniczne stanowiska w Kanadzie to obcokrajowcy. Z tego 31% to właśnie Amerykanie.

Jak podaje Business Insider, Kalifornia nie jest już oczywistym wyborem dla chcących pracować w innowacyjnym IT. Coraz więcej Amerykanów bliskich start-upom patrzy przychylnie na Kanadę, gdzie wyraźnie wzrosła liczba Amerykanów o wykształceniu technicznym.

- Te przedsiębiorstwa przygotowywały się od dłuższego czasu na taki obrót wypadków - mówi Karen Greve Young, przedstawicielka organizacji MaRS, która wspomaga rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w Kanadzie.

zz figure1Przykładem może być medyczny start-up o nazwie Figure 1, który odnotował wyraźny wzrost pracowników z USA. Przedsiębiorstwo oferuje specjalistyczny dostęp do wiedzy medycznej przez aplikację mobilną na telefony z systemem operacyjnym Apple i Android. Aplikacja kierowana jest do profesjonalistów zajmujących się medycyną. Z aplikacji Figure 1 korzysta miesięcznie około miliona użytkowników, nazywa się ją “Instagramem dla medycyny”.

Od 1 stycznia 2016 roku do 1 stycznia 2017 roku Figure 1 zanotowała wzrost zainteresowania aplikacji wśród Amerykanów z 35% do 85%

Obecność firm z sektora IT w Toronto wzrasta od kilku lat. Postawiono na poszukiwanie pracowników praktycznie na całym świecie.

zz figure2- W lipcu rząd Kanady wprowadził tzw. “ekspresowe wejście” (Express Entry) - dodaje Karen Greve Young. To procedura ułatwionego pozyskania wizy dla obcokrajowców i ich rodzin. Pomaga sprowadzać obcokrajowców do Kanady ale jest kierowana do osób wykształconych.

- Najlepsi i utalentowani pracownicy IT chcą pracować tam, gdzie jest najnowsza technologia – precyzuje Karen Greve Young. W jej ocenie, USA powoli przestają być oczywistym kierunkiem ich migracji.