Seryjny zabójca – telefon komórkowy

Lokalnie Top News sier 31, 2017 at 10:00 am

aateksting2

Główną przyczyną wypadków drogowych, w tym wielu śmiertelnych, jest użytkowanie telefonów komórkowych podczas jazdy.

Mimo drakońskich kar dla „distracted drivers” (kierowców, których uwaga jest rozproszona) wciąż nie brakuje tych, którzy nie potrafią powstrzymać się od rozmowy lub tekstowania poprzez smartfona podczas jazdy.

Według raportu przygotowanego przez Ontario Provincial Police od początku tego roku aż 6360 wypadków spowodowana była przez kierowców używających podczas jazdy telefonów. Nadmierna prędkość była przyczyną 4700 kolizji, zaś alkohol lub narkotyki odegrały swoją rolę w 1158 przypadkach.

Autorzy raportu twierdzą, że z powodu używania telefonów komórkowych w ciągu 6 miesięcy tego roku zginęło 47 osób, znacznie więcej niż w roku ubiegłym, gdy z tego samego powodu śmierć poniosło 39 osób.

W sumie na przestrzeni ostatnich pięciu lat ponad połowa śmiertelnych ofiar wypadków to skutek rozproszonej uwagi kierowców ze smartfonami w ręku.

- Nasze dane są istotnym dowodem na to, że kierowcy, którzy tekstują lub rozmawiają przez telefon komórkowy są zagrożeniem dla innych użytkowników drogi – mówi komisarz OPP Vince Hawkes.

Policja apeluje, aby kierowcy odłożyli ważne sprawy na później i przestali używać telefonów podczas jazdy. Szczególnie gorący apel skierowany jest do wszystkich, którzy będą poruszali się po jezdniach na początku przyszłego tygodnia, kiedy rozpocznie się rok szkolny. Na ulicach pojawi się wiele dzieci, których życie zależy od naszej czujności i uwagi.

Policjanci radzą kierowcom, którzy nie potrafią powstrzymać się od używania telefonu podczas jazdy, aby chowali go w miejscu podczas jazdy niedostępnym, na przykład w bagażniku i wyciągali go tylko podczas postoju na parkingu.