Pożary lasów wygnały ludzi z domów

Kanada Top News wrze 3, 2017 at 12:30 pm
Ewakuacja mieszkańców Wasagamack First Nation.

Ewakuacja mieszkańców Wasagamack First Nation.

Pożary lasów na północy Manitoby spowodował kolejną ewakuację mieszkańców zagrożonych terenów.

Jason Small z kanadyjskiego Czerwonego Krzyża mówi, że w sumie ewakuowano 5000 osób z zagrożonego ogniem obszaru. Decyzja została podjęta przez kierownictwo Garden Hill First Nation w porozumieniu z rządem federalnym.

aapozary4Mieszkańcy rezerwatu zostali przetransportowani wojskowym samolotem transportowym Hercules oraz kilkoma mniejszymi samolotami wyczarterowanymi od linii lotniczych.

Rząd Manitoby poinformował, że pożar w pobliżu Wasagamack, St. Theresa Point i Garden Hool obejmuje w sumie 28 tysięcy hektarów, a mały deszcz, jaki spadł ostatniej nocy miał niewielki wpływ na płomienie.

Small mówi, że starsze osoby, które ewakuowano z objętego pożarem terenu mają poważne problemy ze zdrowiem ze względu na podtrucie dymem. Wciąż istnieją poważne obawy o osoby, które pozostają na miejscu.

W piątek pożar zbliżył się na odległość kilometra od osady Wasagamack. Strażacy i ekipy gaszące ogień robiły wszystko, aby ogień nie rozprzestrzeniał się.

W gaszeniu pożaru bierze udział około 400 strażaków wspomaganych przez 21 samolotów zrzucających na płonące tereny wodne ładunki.

aapozaryEwakuowani mieszkańcy zostali zakwaterowani w Winnipeg Convention Center, gdzie rozstawiono ponad 1000 łóżek, drugim schroniskiem jest odpowiednio zaadoptowany miejski kompleks piłkarski, gdzie schronienie znalazło 900 osób.

Ewakuowani rozmieszczani są też w hotelach i innych ośrodkach w Winnipegu i Brandon.