Hudson’s Bay podbija Holandię

Rynek Top News wrze 5, 2017 at 10:00 am

 

aahbc4

Pierwszy raz w historii kanadyjska sieć domów handlowych Hudson’s Bay Co. Otwiera swój sklep poza granicami Kanady.

Dyrektor HBC, Jerry Stoch, mówi, że otwarcie domu towarowego w Holandii nie było pierwotnym planem jego firmy, ale decyzję podjęto na podstawie badania holenderskich konsumentów, z których wynikało, że właśnie tego rodzaju domu towarowego brakuje w tym kraju.

aahbc2Okazuje się, że istnieją tam duże sklepy dyskontowe, z tanimi towarami i sklepy bardzo drogie, z luksusowymi towarami i wysokimi cenami. Brakuje natomiast propozycji umiarkowanych, gdzie towary byłyby dobrej jakości, w dobrym guście i w cenie odpowiadającej średniej klasie. A do takiego kręgu klientów skierowana jest oferta Hudson Bay Company.

W czwarte otwarty zostanie pierwszy sklep w Amsterdamie, następne dziewięć placówek zaczną działać do końca września, a kolejne pięć zostanie uruchomionych w przyszłym roku.

aahbcTen niezwykle odważny i agresywny krok na zupełnie nowym dla kanadyjskiej firmy terenie stworzyła okazja. HBC przejęła po bankructwie holenderskiej sieci handlowej V&D jej handlową przestrzeń, zlokalizowaną w bardzo atrakcyjnych punktach.

Początkowo przeniesienie marki kanadyjskiej firmy, która działa już od 347 lat, a zaczynała od handlu futrami nie było brane pod uwagę.

Dyrektor Storch mówi, że początkowo kierownictwo firmy uważało, iż o wiele korzystniejsze z biznesowego punktu widzenie będzie przeniesienie belgijskiej firmy Inno, której od kilku lat właścicielem jest Hudson Bay. Szybko się jednak okazało, że byłoby to niefortunne posunięcie ze względu na lokalne „europejskie” animozje. Holendrzy po prostu nie lubią niczego co pochodzi od belgijskich sąsiadów i pojawienie się belgijskiej marki na ich terenie zostanie przyjęte z wrogością.

- Holendrzy mówili nam wprost: „Nie chcemy Inno” – opowiada Storch.

aahbc5Zupełnie inne, ciepłe konotacje w tamtejszym społeczeństwie miała Kanada i firma kanadyjska.

- Nawet faceci w hotelowej restauracji mówili nam żebyśmy zainstalowali im Hudson’s Bay.

No i kierownictwo HBC postanowiło posłuchać tych rad i zdecydowali się uczynić z Zatoki Hudsona największą firmę handlową w regionie. HBC obok sklepów Hudson’s Bay posiadać będzie sieć sklepów dyskontowych Saks Off 5th.

Storch jest przekonany, że kanadyjski duch zostanie przyjęty w Holandii z otwartymi ramionami.

Oba kraje mają wiele historycznych związków z końca II wojny światowej, kiedy Kanadyjskie Siły Powietrzne wyzwoliły Holendrów. Ottawa także chroniła księżniczkę Julianę w czasie nazistowskiej okupacji, która później zainspirowała Holandię do przekazania tysięcy tulipanów do stolicy Kanady.