Irma nadeszła: wielka ewakuacja z Karaibów

Kanada Series Top News wrze 6, 2017 at 12:30 pm
Irma na zdjęciu satelitarnym

Irma na zdjęciu satelitarnym

Wyjątkowo potężny huragan Irma, który we wtorek osiągnął najwyższą – piątą – kategorię w skali Saffira-Simpsona, w środę przeszedł nad wyspami na północy Karaibów. Istnieje niebezpieczeństwo, że podczas weekendu żywioł zaatakuje Florydę. Ten historycznie największy – jak się ocenia – huragan na Karaibach – już wywołał popłoch i ewakuację turystów z popularnych resortów.

Irma jest jednym z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80 latach. W środę prędkość wiatru osiągała już prawie 300 km na godzinę. W środę nad ranem Irma dotarła do wyspy Barbuda w archipelagu Małych Antyli, na wschód od Portoryko. Na wyspie Antigua huragan pozrywał dachy z domów. Na obu tych wyspach pozrywane też zostały sieci energetyczne. Część mieszkańców noc spędziła w schronach. Schronów tych nigdy wcześniej nie testowano na piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona.

Huragan zabił co najmniej dwie osoby na karaibskich wyspach St. Martin i St. Barthelemy. Kolejne dwie zostały ranne, trwa wstępne szacowanie strat. Huragan zmierza obecnie w kierunku Portoryko i Dominikany, gdzie ma dotrzeć najbliższej nocy.

Portorykańczycy szykują się na uderzenie huraganu

Portorykańczycy szykują się na uderzenie huraganu

Ostrzeżenie przed huraganem wydano dla kilku Wysp Podwietrznych (Leeward Islands), a także dla amerykańskich i brytyjskich Wysp Dziewiczych, Portoryko i Dominikany. W następnej kolejności – dla Haiti i Kuby.

Kanadyjskie linie lotnicze Air Transat wysłały na Dominikanę 10 samolotów aby ewakuować dzisiaj zawiezionych tam wcześniej turystów: siedem do Punta Cana, dwa do Puerto Plata i jeden do Samany. Odwołano także rejsy przewidziane na czwartek do Punta Cany z Montrealu i z Toronto. Linie te obiecały, że zrefundują podróżnym koszty podróży za wyjątkiem kosztów polis ubezpieczeniowych. Mają też do wyboru przelot do innego resortu lub wylot w innym terminie.

Podobnej ewakuacji swoich kanadyjskich klientów dokonały już linie Sunwing. Linie WestJet wysłały 3 samoloty do Punta Cany, jeden do Puerto Platy, i jeden na wyspy Turks i Caicos.

Air Canada zrezygnowała z opłat za zmiany rezerwacji pasażerów w kierunkach karaibskich.

zz irma3

Również American Airlines przeznaczyły dodatkowe samoloty na ewakuację turystów z wysp St. Maarten oraz St. Kitts i Nevis.

Premier Wysp Bahama polecił ewakuację mieszkańców z sześciu wysp na południu archipelagu.

Gubernator Portoryko Ricardo Rossello wezwał 3,4 miliona mieszkańców, by udali się do jednego z 460 schronów. Polecił też policji i Gwardii Narodowej rozpoczęcie ewakuacji zagrożonych powodziami obszarów wyspy. Portoryko nie widziało tak potężnego huraganu od prawie 100 lat.

Irma przeszła już przez St. Martin

Dzisiaj Irma przeszła nad wyspą St. Martin, gdzie żywioł wyrządził wiele szkód. Słynne lotnisko na wyspie, gdzie samoloty lądują tuż nad głowami plażowiczów, zostało zniszczone.

Lokalne władze Florida Keys poleciły rozpoczęcie w środę o świcie obowiązkowej ewakuacji osób, które nie są stałymi mieszkańcami. Na południu Florydy zamknięto część szkół. Mieszkańców gęsto zaludnionego hrabstwa Miami-Dade wezwano, by w środę udali się na wyżej położone tereny.

Gubernator Florydy wezwał obywateli do ewakuacji. “Możemy odbudować wasze domy, ale nie wasze życie” – powiedział dosadnie gubernator Florydy Rick Scott.