Nowe paszporty. Już nie musisz być ani kobietą ani mężczyzną

Kanada Series Top News wrze 6, 2017 at 4:00 pm

zz nowe3Obywatele i obywatelki Kanady mogą już wybierać trzecią „płeć” w swoich paszportach. To część prowadzonego przez władze programu mającego zapewnić „neutralność płciową” dokumentów.

Petent, który składa podanie o paszport od kilku dni nie musi już określać swej płci. Jeśli nie poczuwa się do bycia kobietą bądź mężczyzną może w rubryce płeć zaznaczyć trzecią opcję: X.

Według rządu federalnego opcja X ma póki co uwzględniać wszelkie możliwe płcie jakie w Kanadzie występować mają w zakresie od mężczyzny do kobiety. W takim nowym, postępowym paszporcie płeć nie będzie już oznaczana literami „M”,, lub „F”, ale właśnie iksem.

Jak zapowiedział minister do spraw imigracji Ahmed Hussen, ma to pozwolić na „wydobywanie” z siebie płci, wedle własnego wyboru. Choć zarządzenie weszło już w życie, na otrzymanie takiego paszportu z iksem trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.

Stefonknee Wolscht - “dorosła dziewczynka”, ojciec siedmiorga dzieci ze swymi przybranymi rodzicami

Stefonknee Wolscht – “dorosła dziewczynka”, ojciec siedmiorga dzieci ze swymi przybranymi rodzicami

Rząd Kanady ustala ponadto regulacje z władzami prowincyjnymi, które mają swe własne przepisy. Większość z nich  nie uznaje jeszcze istnienia płci iks. Na razie płeć iks uwzględniana jest przez władze prowincji Ontario przy wydawaniu prawa jazdy i władze Terytoriów Północno-Zachodnich, gdzie iksa można mieć w akcie urodzenia.

Z decyzji kanadyjskich władz cieszy się Joshua M. Ferguson, który (która?) uważa, że nie reprezentuje wyraźnie żadnej płci. Ferguson, będący (będąca) filmowcem wystąpił (wystąpiła) ostatnio o wydanie nowego aktu urodzenia, uznającego tę “niejednoznaczność płciową” ale odmówiono mu (jej) tłumacząc, że prowincja wciąż pracuje nad metrykami - jak to określono - “neutralnymi genderowo”

Z decyzji kanadyjskich władz cieszy się Joshua M. Ferguson, który (która) uważa, że nie reprezentuje wyraźnie żadnej płci. Ferguson, będący (będąca) filmowcem wystąpił (wystąpiła) ostatnio o wydanie nowego aktu urodzenia, uznającego tę “niejednoznaczność płciową” ale odmówiono mu (jej) tłumacząc, że prowincja wciąż pracuje nad metrykami – jak to określono – “neutralnymi genderowo”

Określenie płci jest obowiązkowe w dokumentach podróży według International Civil Aviation Organization. ICAO rozróżnia już trzy rodzaje: F (kobieta), M (mężczyzna)  lub X (płeć nieokreślona).

Nie wiadomo jak na kanadyjskie paszporty zareagują władze mniej postępowych państw niż Kanada. Trudno bowiem (albo raczej łatwo) przewidzieć, co czeka kanadyjskiego turystę/turystkę iksa przy wjeździe np. do Turcji, Armenii, Rosji czy np. Kataru.

Kategorię X uznają dotąd jedynie takie kraje jak Australia, Dania, Niemcy, Malta, Nowa Zelandia i Pakistan.