Ponad 3 tysiące dzieci nielegalnych polskich imigrantów to “dreamersi” 

Polak w świecie Series wrze 6, 2017 at 2:25 pm

zz dreamers3085 – tyle osób posiadających polskie obywatelstwo zarejestrowało się w programie DACA skierowanym do tak zwanych dreamersów, dzieci nielegalnych imigrantów chcących pozostać w USA. 

Minister sprawiedliwości Jeff Sessions zapowiedział zakończenie tego programu pozwalającego jego uczestnikom uniknąć przymusowej deportacji. Sessions, który jest również prokuratorem generalnym podkreślił, że program DACA warunkowo chroniący obecnie przed deportacją osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę Stanów Zjednoczonych przed ukończeniem 16. roku życia, był “wprowadzony nielegalnie, bez poszanowania konstytucji i prawa imigracyjnego” przez poprzednią, demokratyczną administrację Baracka Obamy.  Administracja w trybie natychmiastowym przestanie rejestrować osoby, które spełniają warunki tego programu.

Decyzja spotkała się z protestami osób zagrożonych deportacją i ich sympatyków, którzy demonstrowali między innymi przed Białym Domem i przed prywatną rezydencją prezydenta Donalda Trumpa w Nowym Jorku.

Program DACA [Deferred Action for Childhood Arrivals, czyli wstrzymania deportacji wobec osób, które przybyły jako dzieci] został rozpoczęty na podstawie rozporządzenia wykonawczego Baracka Obamy w roku 2012 i od tego czasu był kilkakrotnie przedłużany. Wprowadzenie programu DACA było wyrazem zniecierpliwienia administracji Obamy niepowodzeniem zabiegów Kongresu mających uregulować status osób, które nielegalnie przekroczyły granicę USA przed ukończeniem 16. roku życia.

Każda próba przyjęcia przez Kongres projektu ustawy DREAM, cieszącej się dużym poparciem ustawodawców z obu partii, amerykańskiego biznesu i większości społeczeństwa, kończyła się niepowodzeniem z powodu sprzeciwu konserwatywnych republikanów, którzy argumentowali, że pozwolenie dzieciom nielegalnych imigrantów na pozostanie w USA byłoby formą niezgodnej z konstytucją amnestii i zachęcałoby innych przybyszy do przekraczania granicy w nadziei na zalegalizowanie swojego pobytu, kiedy ich dzieci osiągną dojrzałość.

Prezydent Trump podczas swojej kampanii wyborczej zapowiadał natychmiastowe zakończenie programu DACA, jednak po zaprzysiężeniu złagodził swoje stanowisko, tłumacząc, że “chodzi o niewinne dzieci, które ponoszą konsekwencje z powodu decyzji rodziców”. Trump we wtorek jeszcze przed ogłoszeniem przez prokuratora generalnego decyzji o warunkowej likwidacji programu DACA napisał w Twitterze: “Kongres, weź się do roboty – DACA”.

Obywatelstwo nie ma znaczenia przy rejestracji, ale będzie miało znaczenie, jeśli dojdzie do deportacji. Kongres od roku 2001 wielokrotnie próbował rozwiązać sytuację tej liczącej obecnie 800 tysięcy grupy młodych lub dorosłych obecnie osób na podstawie projektu ustawy DREAM. Od nazwy tej ustawy – DREAM (“marzenie”) – osoby, które przekroczyły “zieloną granicę” przed ukończeniem 16. roku i większość życia spędziły w USA, są nazywane “dreamers” (marzycielami). Przeciętny wiek “marzycieli” w momencie nielegalnego przekroczenia granicy, z reguły razem z rodzicami, wynosił 6,5 roku.