Grupa Lotos kupuje ropę z Kanady. Pierwszy raz w historii

Rynek Top News wrze 7, 2017 at 6:00 am
Platforma wiertnicza Hibernia

Platforma wiertnicza Hibernia

W czasie minionego weekendu Grupa Lotos odebrała w gdańskim Naftoporcie ładunek ropy naftowej z Kanady. Około 100 tys. ton (700,000 baryłek) kanadyjskiej ropy Hibernia dla gdańskiej, największej w Polsce rafinerii przywiózł tankowiec Minerva Lisa.

Jest to pierwszy ładunek ropy z Kanady od ponad 40 lat działalności rafinerii w Gdańsku. Lotos wskazał, że prowadzi rozmowy z partnerami z Ameryki Północnej, „aby uzyskać taką mieszankę gatunków surowca, która będzie optymalnie dostosowana do potrzeb zakładu w Gdańsku”.

Przed rokiem Grupa Lotos z wielkim rozgłosem wznowiła zakupy ropy naftowej z Iranu po kilku latach przerwy związanej z międzynarodowym embargo na handel irańskim surowcem.

zz grupa1

Rafineria w Gdańsku

Rafineria w Gdańsku została zbudowana z myślą o imporcie ropy naftowej z Bliskiego Wschodu. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. zakład przestawiono jednak na przerób ropy naftowej ze Związku Sowieckiego, a potem Rosji.

W ostatnich latach gdańska rafineria zaczęła zmniejszać uzależnienie od rosyjskiej ropy naftowej. Według Grupy Lotos rafineria w Gdańsku jedną czwartą surowca otrzymuje spoza Rosji: z Bliskiego Wschodu, Polski, Litwy, Norwegii i Nigerii.

Kanadyjska ropa pochodzi z pokładów Hibernia na Atlantyku. Platforma Hibernia jest największą (pod względem wagi) na świecie platformą wiertniczą, położoną ponad 300 km od brzegów Nowej Fundlandii.

Więcej - TUTAJ.