Potajemny azyl dla homoseksualistów z Czeczenii

Kanada Top News wrze 7, 2017 at 10:00 am

zz potajemny2Trzydziestu jeden homoseksualistów z Czeczenii otrzymało azyl polityczny w Kanadzie. Było to efekt współpracy kanadyjskiej organizacji humanitarnej Rainbow Railroad z rządem w Ottawie.

Kimahli Powell, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia mającego siedzibę w Toronto, oznajmił na Facebooku, że jego organizacja pomogła 31 osobom LGBTQ opuścić Rosję i dostać azyl polityczny w Kanadzie.

- Współpracowaliśmy z rządem kanadyjskim w ramach programu, który umożliwił Czeczenom LGBTQ dotrzeć do Kanady – precyzował Powell w telewizji CBC, podkreślając, że „główną rolę” odegrały władze kanadyjskie.

„Kanada dała potajemnie azyl Czeczeńcom homoseksualnym” – napisał w sobotę dziennik The Globe & Mail, wskazując, że to przedsięwzięcie może zaognić i tak już napięte stosunki między Rosją i Kanadą.

zz potajemny1– Kanada jest dumna z obrony praw człowieka. Prawa LGBTQ, tutaj i w świecie, są dla nas czymś bardzo ważnym – deklarował premier Justin Trudeau. Zapewniał, że „Kanada będzie kontynuować obronę tych praw i ochraniać osoby wrażliwe i słabe na całym świecie”.

The Globe & Mail wskazywał, że minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland była korespondentką prasową w Rosi i odegrała bardzo ważną rolę w tej operacji. To ona potępiła w kwietniu br. prześladowania w Czeczenii, twierdząc w wydanym komunikacie, że „aktualne i ciągłe informacje dotyczące prześladowań mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych w Czeczenii świadczą o sytuacji karygodnej”.

Program ściągnięcia ich do Kanady pozostawał w sekrecie przez wiele miesięcy. Kimahali Powell wyjaśniał na łamach The Globe & Mail, że „zdecydował się ujawnić publicznie wiadomość o przybyciu czeczeńskich uchodźców, bo ci którzy chcieli dostać się do Kanady, dotarli tutaj.

Ramzan Kadyrow powiedział, że homoseksualiści powinni zostać deportowani do Kanady

Ramzan Kadyrow powiedział, że homoseksualiści powinni zostać deportowani do Kanady

- Teraz trzeba zająć się ich instalacją i ich integracją w kraju, co wymaga rozmowy o tym - dodał.

Z kolei cytowany przez The Independent czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow powiedział, że w jego kraju nie ma homoseksualistów. A jeżeli są – to wszyscy powinni zostać deportowani dok Kanady – jak dodał.

Rainbow Railroad został utworzony w 2006 r i postawił sobie za cel pomoc osobom LGBT w ucieczce przed prześladowaniami ich przez państwo.