Liberałowie oskarżeni o korupcję polityczną

Lokalnie Top News wrze 8, 2017 at 6:00 am
Kathleen Wynne, bardzo chciała odbić fotel posła z rąk NDP

Kathleen Wynne, bardzo chciała odbić fotel posła z rąk NDP

Dwoje prominentnych funkcjonariuszy Partii Liberalnej w Ontario staje przed sądem oskarżonych o korupcję wyborczą.

Według prokuratora federalnego Davida McKerchera wszystko zaczęło się podczas wyborów 2014 roku, kiedy to po dwóch dekadach kandydat na posła do Parlamentu prowincyjnego Andrew Olivier przegrał w okręgu Sudbury z kandydatem Nowych Demokratów. Kiedy ten kilka miesięcy później ze względów zdrowotnych zrezygnował z zasiadania na Queen’s Park w 2015 roku ogłoszono wybory uzupełniające. Liberalna premier Ontario, Kathleen Wynne, bardzo chciała odbić fotel posła z rąk NDP. Zdawała jednak sobie sprawę, że dotychczasowy kandydat, Olivier, ma niewielkie szanse na to, by tego dokonać.

Glen Thibeault

Glen Thibeault

Wynne szukała innego kandydata, który miałby wielkie szanse by pokonać swoich konkurentów. Postanowiła skaptować posła NDP do Parlamentu Federalnego, Glenna Thibeaulta, który cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Sudbury. Prawdopodobnie „przekonała” go obietnicą nominacji na ministra energetyki w swoim rządzie.

Problem w tym, że Thibeault postawił warunek, że musi mieć pełne poparcie wszystkich Liberałów w okręgu, inaczej nie zgodzi się na kandydowanie. I tu powstał problem, bo trzeba było przekonać czymś mającego silne wpływy wśród Liberałów w Sudbury Olivera, by ustąpił swoje miejsce kandydatowi popieranemu przez premier Wynne.

Patricia Sorbara

Patricia Sorbara

Zadania tego podjęli się Patricia Sorbara, która wówczas była prezesem Ontario Liberals i ówczesny skarbnik partii, Gerry Lougheed.

I to oni oskarżeni są o korupcję przed ontaryjskim sądem. Za odstąpienie od kandydowania w wyborach uzupełniających i poparcie Thibeaulta zaoferowali Oliverowi intratne stanowisko w sztabie partii.

Tego typu transakcja przed wyborami jest niezgodna z kanadyjskim prawem wyborczym.

Gerry Lougheed

Gerry Lougheed

Nie wiadomo jak o sprawie dowiedział się prokurator federalny David McKercher, ale w udało mu się zebrać na tyle mocne dowody, że mógł postawić akt oskarżenia przed sądem.

Zarówno Sorbara jak i Lougheed w swoich pierwszych oświadczeniach przed sądem nie przyznali się do winy. Thibeault zaprzeczył natomiast, że szukał czegoś, co można byłoby uznać za łapówkę, w zamian za możliwość kandydowania na posła w wyborach uzupałniających.

Prawnicy oskarżonych podważają zasadność zarzutów prokuratora twierdząc, że zarówno Oliver jak Thibeault nie byli „kandydatami” na posłów.

Obrońcy oskarżonych Brian Greenspan i Michael Lacy

Obrońcy oskarżonych Brian Greenspan i Michael Lacy

- Proces jaki miał miejsce, jeżeli w ogóle coś wydarzyło się podczas tych rozmów… nie dotyczy kandydata na posła w tych wyborach, a raczej wyłącznie kandydata na kandydata – stwierdził Brian Greenspan, prawnik Patricii Sorbary

– Thibrault miał być dopiero mianowany przez Partię Liberalną, a więc cały proces nie podlega ustawie o wyborach w Ontario – uzupełnił prawnik Lougheeda, Michael Lacy.

Przywódczyni Partii Liberalnej, premier Ontario Kathleen Wynne stwierdziła, że zdecydowała, że Olivier nie będzie kandydatem jej partii w wyborach o nie byłby nim niezależnie od rozmów, jakie prowadzili Sorbara i Lougheed, więc cokolwiek mu zaproponowano, nie było „łapówką” za ustąpienie miejsca. Raczej było przejawem chęci zatrzymania go w partyjnym aparacie, gdzie mógł być przydatny.

Kanadyjska Ustawa Wyborcza za korupcję podczas procesu wyborczego przewiduje karę w wysokości 5000 dolarów. Jeżeli sędzia uzna, że prawo zostało złamane „świadomie” kara wynosi 25 tysięcy dolarów i / albo dwóch lat więzienia bez jednego dnia.