Stopa w górę, dolar najmocniejszy od 27 miesięcy

Kanada Series Top News wrze 8, 2017 at 12:25 pm

zz loonieBank Kanady zdecydował się na drugą w  tym roku podwyżkę stóp procentowych, jednakże uzależnia dalsze działania od napływających danych, głównie o kondycji rynku pracy. W związku z powyższym lepsze odczyty powinny przełożyć się na kontynuację umocnienia dolara kanadyjskiego, który i tak jest wyjątkowo mocny, najmocniejszy od 27 miesięcy.

Główna stopa procentowa Banku Kanady została podwyższona o 25 pb – z 0,75% do 1,00 %. Ta decyzja zaskoczyła inwestorów. W reakcji na nią dolar kanadyjski umocnił się o 1,5% wobec dolara amerykańskiego.

CAD/USD podskoczył wtedy z 0,8050 do 0,8220. CAD/EUR podniósł się z 0,6750 do 0,6885.

„Ostatnie dane gospodarcze okazały się silniejsze, niż się spodziewano, co podtrzymuje nasze stanowisko, że wzrost gospodarczy w Kanadzie staje się szerszy i w większym stopniu sam się podtrzymujący” – mówi komunikat Banku Kanady.

Głównym argumentem wspierającym wzrost kosztu pieniądza były ostatnie lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne i wyższe niż bank oczekiwał tempo PKB. Motorem wzrostu gospodarczego pozostaje wysoki poziom konsumpcji prywatnej oraz inwestycji. Centralny Bank Kanady zastrzegł, że dalsze zmiany w polityce pieniężnej będą uzależnione od perspektyw gospodarczych, a w szczególności danych z ryku pracy. Monitorowany będzie także wpływ wyższych stóp procentowych na  wysoki poziom zadłużenia gospodarstw domowych. W reakcji na nieoczekiwaną podwyżkę CAD silnie zyskał na wartości.

- Wydźwięk komunikatu Banku Kanady jest dość korzystny dla kanadyjskiej waluty. Jeśli dane z gospodarki pozostaną dobre, może dojść do kolejnego zaostrzenia polityki – komentuje Shaun Osborne, główny strateg walutowy Bank of Nova Scotia.

Dziś południu raport z rynku pracy ma wskazać dalszy, silny wzrost zatrudnienia, podpierając tym samym optymistyczny pogląd Banku Kanady na gospodarkę. Lepsze dane wzmocnią dyskonto szybszego tempa podwyżek stóp procentowych i dadzą świeży impuls do umocnienia dolara.