Ekscytujące znalezisko w kanadyjskim parku

Kanada Top News wrze 9, 2017 at 12:30 pm

zz celina2Ekipa kanadyjskich biologów dokonała zaskakującego odkrycia kolonii mszywiołów w jednym ze zbiorników wodnych Lost Lagoon w Parku Stanleya w Vancouver. 

Niezwykłe jest to, że nigdy wcześniej nie widziano ich w tym miejscu.

Na Pectinatella magnifica, jeden z gatunków mszywioła, natknęli się członkowie tak zwanego BioBlitzu, czyli jednorazowego krótkiego badania biologicznego terenu.

Naukowcy zobaczyli kilkadziesiąt kolonii tych wyjątkowych bezkręgowców. Podekscytowana Maria Egerton szefowa programu, mówiła, że znalezienie Pectinatella magnifica w słodkiej wodzie jest niezwykle szczęśliwym trafem.

Celina Starnes z Stanley Park Ecological Society twierdzi, że mszywioły przypominają lekko zepsutą galaretkę, nieco obrzydliwą. Obecna jest od wieków.

Celina Stames i nieco obrzydliwa galaretka mszywiołów w Lost Lagoon

Celina Stames i nieco obrzydliwa galaretka mszywiołów w Lost Lagoon

Mszywioły to bezkręgowce, które tworzą niezwykłe, bo liczące kilkadziesiąt tysięcy identycznych osobników kolonie. Każdy jest wyposażony w jamę gębową, przewód pokarmowy, mięśnie i centra nerwowe. Rozmnażają się przez pączkowanie. Cała kolonia wytwarza żelatynowe białko, w którym żyje. Wśród mszywiołów istnieje podział ról – część z nich specjalizuje się na przykład w znajdowaniu pożywienia. Nowe kolonie tworzą się przez przez przenoszenie w wodzie maleńkich form “larwalnych”, większe zarodniki są przenoszone w inne miejsca przez lotne ptactwo wodne.

Więcej – TUTAJ.

zz mszywioly