CHIME pomoże rozszyfrować początek wszechświata?

Kanada Top News wrze 9, 2017 at 4:05 pm

zz chime2Nieopodal miasta Penticton w BC w specjalnej strefie ciszy radiowej zbudowano radioteleskop CHIME. Ma pomóc poznać tajemnicę wielu kosmicznych zjawisk, m.in. w jaki sposób wszechświat się zaczął i co było tego przyczyną. Właśnie zainstalowano jego ostatni element.

Teleskopy kosmiczne analizują mikrofalowe promieniowanie tła, będące reliktem Wielkiego Wybuchu i zarazem jednym z głównych dowodów na potwierdzenie tego ostatniego. Powstają też nowe instrumenty naziemne. Jednym z nich jest kanadyjski CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment. Radioteleskop), który ma wyjątkowo nietypową konstrukcję. Składa się z czterech 100-metrowych niepełnych cylindrów.

zz chime1Z danych przedstawionych przez University of British Columbia wynika, że teleskop zbierać będzie fale radiowe o długości fali od 37 do 75 centymetrów i częstotliwości od 400 do 800 MHz. Większość z nich stanowić zaś mają sygnały radiowe pochodzące z naszej galaktyki.

Na wyobraźnię działa bardzo sugestywne porównanie, którego użyli naukowcy z BC: “Ilość energii zgromadzonej przez CHIME w ciągu jednego roku jest równa ilości energii uzyskanej przez spinacz biurowy spadający z biurka na podłogę”.

zz chime3

CHIME ma dostarczać danych, które mają przyczynić się do rozwoju kosmologii i zrozumieniu historii i ekspansji wszechświata. Ma też pomóc w wykrywaniu kolejnych fal grawitacyjnych i wytłumaczeniu zjawiska szybkich błysków radiowych.

Fizycznym zabezpieczeniem przed zakłóceniami mają być okoliczne wzgórza. Rejon podlega ochronie prawnej, która ma ograniczać działanie źródeł zakłóceń. Budynki w kompleksie są ekranowane, a na jego terenie obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych.

W projekcie bierze udział 50 kanadyjskich naukowców.

zz chime5

Więcej o CHIME - TUTAJ (strona rządowa) lub na filmie poniżej: