Trwa ucieczka przed Irmą

Kanada Top News wrze 9, 2017 at 12:05 pm

Screen Shot 2017-09-09 at 10.53.08Kanadyjskie biura podróży i linie lotnicze (Air Transat, Sunwing, WestJet, Air Canada) kontynuują ewakuację turystów zagrożonych huraganem Irma, który mija Kubę i dociera na Florydę. 

W ostatnich dniach Irma, która w skali Saffira-Simpsona otrzymała najwyższą, piątą kategorię, spowodowała olbrzymie zniszczenia na Karaibach. Zginęły tam co najmniej 24 osoby. Tysiące ludzi pozostały bez dachu nad głową. Wiatr o prędkości do 290 km na godzinę i fala powodziowa zniszczyły tysiące budynków. W nocy z piątku na sobotę Irma poważnie uderzyła w środkową Kubę. Teraz żywioł zbliża się do południowego wybrzeża Florydy.

Na kubańskich wyspach Cayo nieczynne jest lotnisko. Mieszkańców tamtejszych resortów (Cayo Coco i Cayo Santa Maria) przetransportowano autobusami do innych hoteli w Varadero. Z lotniska w tym mieście Kanadyjczycy wracają do domu specjalnymi rejsami po skróconych nagle wakacjach.

Kuba ewakuowała nawet delfiny z położonego na północy delfinarium

Kuba ewakuowała nawet delfiny z położonego na północy delfinarium

Dodatkowe rejsy ewakuacyjne uruchomiono także z Hawany. Do 10 września odwołano wszystkie wyloty do Cayo Santa Maria, Cayo Coco, Camaguey i Holguin.

Podróżni mający zaplanowane wakacje na Kubie od 10 września mają szanse wylecieć do niektórych resortów ale mogą również zamienić je na inne.

z irma33

Pierwszy tak silny od 1932 roku huragan poważnie dotknął prowincje Camaguey i Ciego de Avila w środkowej części Kuby.  Ale skutki Irmy są odczuwalne od prowincji Las Tunas na wschodzie do Villa Clara na środkowym zachodzie, odległych od siebie o blisko 400 km. Została zerwana komunikacja z wieloma obszarami w tych dotkniętych żywiołem regionach.

Irma zburzyła wszystkie maszty telefonii komórkowej na Barbudzie

Irma zburzyła wszystkie maszty telefonii komórkowej na Barbudzie

Stołeczna Hawana, która liczy dwa miliony mieszkańców i leży nad samą Zatoką Meksykańską, z pewnością najbardziej odczuje skutki huraganu dzisiaj.  IRMA TRACKER – TUTAJ

Irma przechodzi wzdłuż kubańskiego wybrzeża, po czym w sobotę wieczorem zawróci w kierunku północnego zachodu i dotrze do wybrzeży Florydy w niedzielę po południu – wynika z informacji amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC).

Saint-Martin po przejściu huraganu

Saint-Martin po przejściu huraganu

Na dzisiaj odwołano również rejsy na Wyspy Bahama.

Air Canada wysłała dodatkowe samoloty w celu ewakuacji podróżnych z wyspy Antigua oraz z wysp Turks i Caicos.

Ratownicy w akcji w zalanym wodą Fajardo na Portoryko

Ratownicy w akcji w zalanym wodą Fajardo na Portoryko

W związku z nadciąganiem huraganu w stronę wybrzeża Florydy, linie lotnicze odwołały regularne połączenia z Kanady do niektórych miast, jak Fort Lauderdale i Orlando. Te lotniska pozostaną zamknięte do niedzieli.

Kolejka po worki z piaskiem w Kissimmee na Florydzie

Kolejka po worki z piaskiem w Kissimmee na Florydzie

Wiele linii organizuje ewakuację kanadyjskich turystów z Florydy. W ciągu ostatnich dni tylko Air Transat ewakuował 4.5 tys. pasażerów, którym obiecano rekompensaty.

Dominikana nie jest już zagrożona huraganem, wznowiono niektóre rejsy, np. Sunwing do Puerto Plata i Punta Cana.

Zniszczenia na północnym wybrzeżu Dominikany

Zniszczenia na północnym wybrzeżu Dominikany

Na francusko-holenderskiej wyspie Saint-Martin, gdzie huragan Irma zniszczył większość domów i budynków publicznych, panuje chaos i panika. Mieszkańcy gorączkowo przygotowują się na nadejście kolejnego huraganu – Jose.

Konkretne informacje o odwołaniu lotów lub specjalnych połączeniach z Kanadą – poniżej.

AIR TRANSAT – TUTAJ.

SUNWING - TUTAJ

WESTJET – TUTAJ

zz irma11