Przemycał do Polski skórę kanadyjskiego niedźwiedzia

Polacy w Kanadzie Top News wrze 11, 2017 at 12:30 pm

zz skoraCelnicy z podkrakowskich Balic znaleźli w bagażu jednego z podróżnych przylatującego z Kanady nietypową “pamiątkę”. 

Mężczyzna przywiózł wyprawioną skórę oraz czaszkę niedźwiedzia. Nielegalne “trofeum” funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli w walizce podróżnego. Ważyło w sumie 5,90 kg.

Celnicy zatrzymali skórę i czaszkę w depozycie, a wobec mieszkańca Tarnowa wszczęli postępowanie karne. Mężczyźnie może grozić do pięciu lat więzienia.

- W maju tego roku turysta podróżujący również z Kanady próbował wwieźć bez stosownych zezwoleń dwie sztuki skór z niedźwiedzia czarnego o wadze 26,30 kilograma oraz. czaszkę niedźwiedzia o wadze 1,05 kilograma – podaje Konrad Zawada, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Rzecznik przyznaje, że takie działania często wynikają z niewiedzy turystów.

Turyści, zwykle nie mając świadomości, przywożą bez zezwoleń okazy objęte zakazem. Nie ma znaczenia, czy są to żywe zwierzęta, czy wypchane albo przetworzone na galanterię lub specyfiki zawierające w składzie części chronionych roślin i zwierząt. W każdym z tych przypadków grozi im odpowiedzialność prawna.