Tłusty amerykański kąsek do złowienia

Lokalnie Top News wrze 11, 2017 at 10:00 am
Ed Clark stoi na czele grupy, która ma przekonać kierownictwo Amazona do lokalizacji siedziby w Ontario.

Ed Clark stoi na czele grupy, która ma przekonać kierownictwo Amazona do lokalizacji siedziby w Ontario.

Premier Ontario chce, by firma Amazon wybrała jedno z miast w prowincji na swoją siedzibę.

Kathleen Wynne liczy, że były prezes TD Bank, Ed Clark, pomoże w przekonaniu szefa Amazona, Jeffa Bezosa, że najlepszym miejscem jest właśnie Ontario.

Światowy gigant sprzedaży detalicznej ogłosił w tym tygodniu, że planuje otwarcie drugiego biura w Ameryce Północnej w jednym z miast Ameryki Północnej i ogłosił konkurs na jego siedzibę.

Ed Clark stał się tym samym szefem grupy, która ma opracować odpowiednią dokumentację i strategię, która ma przekonać dyrekcję Amazona do lokalizacji biura w Ontario. Clark, który przeszedł na emeryturę w 2014 roku jest obecnie doradcą ds. biznesu premier Wynne.

aamazon3

Zdaniem Johna Tory’ego Toronto spełnia warunki stawiane przez szefostwo Amazona.

Zainteresowanie projektem Amazona wyraził również burmistrz Toronto John Tory.

Amazon na nowe biura zamierza wydać 5 miliardów dolarów, gdzie ma zatrudnić 50 tysięcy pracowników.

- Nasza firma planuje pozostać w swojej obecnej siedzibie w Seattle, ale nowe biuro będzie „w pełni równe” obecnej lokalizacji – zapewnia założyciel i szef Amazona, Jeff Bezos.

Miasta ubiegające się o kontrakt mają do 19 października poprzez specjalną witrynę internetową złożyć swoje aplikacje. Ostateczna decyzja o lokalizacji obiektu będzie podjęta w przyszłym roku.

Amazon postawił bardzo ostre i ściśle określone wymagania. Kluczowe to: pierwszorzędna lokalizacja, dostęp do masowej komunikacji, bliskość międzynarodowego portu lotniczego. Siedziba musi dysponować powierzchnią co najmniej ośmiu milionów stóp kwadratowych z możliwością jej powiększenia w następnej dekadzie.

Z przecieków wiadomo, że z kanadyjskich miast poza Toronto o lokalizację starają się też Waterloo w Ontario i Vancouver w BC.

aamazon4Dyrekcja Amazona zapowiedziała, że jest otwarta na wszystkie obszary metropolitalne w Ameryce Północnej, które spełniają te parametry. Samo miasto niekoniecznie musi być bardzo duże, ale odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy jest otwarta na wyjście poza Stany Zjednoczone.

Obecna siedziba Amazona w Seattle zajmuje 8,1 miliona stóp kwadratowych, ma 33 budynki i 24 restauracje i zatrudnia ponad 40 tysięcy pracowników. W swojej drugiej siedzibie Amazon w ciągu najbliższych 15 lat chce zatrudnić 50 tysięcy nowych pracowników w pełnym wymiarze godzin ze średnią płacą ponad 100 tysięcy dolarów amerykańskich rocznie.