Dlaczego ćpają?

Lokalnie Series Top News wrze 15, 2017 at 10:00 am

 

aaopioid5

Codziennie na oddziałach ratunkowych w szpitalach w Ontario ląduje co najmniej pięć osób ciężko zatrutych narkotykami.

Zastraszające dane na temat liczby przypadków nadużycia opioidów przez Kanadyjczyków opublikował Canadian Institute for Health Information (CIHI).

Według raportu w samym Toronto od kwietnia 2016 roku do 31 marca 2017 hospitalizowano 494 osoby. To największa liczba przypadków w prowincji, ale biorąc pod uwagę wielkość miasta jest to zrozumiałe. W ujęciu statystycznym najbardziej dotknięta przez narkotyki jest społeczność Brantford, gdzie w stosunku do liczby ludności przypadków zatrucia opioidami jest najwięcej. W Brantford odnotowano aż 32 takie przypadki na 100 tysięcy osób, podczas gdy w Toronto w tym ujęciu było ich tyko osiem.

aaopioid2Najbardziej zatrważający jest wzrost ilości zatruć, jaki nastąpił w przedziale ostatnich 10 lat. Jest ich obecnie o 53 procent więcej. Przeciętnie w prowincji takich zatruć jest 15,6 na 100 tysięcy mieszkańców. Dla porównania – wskaźnik wzrostu hospitalizacji kierowców po wypadkach drogowych wynosi 25 na 100 tysięcy.

aaopioid3Paul Sajan, specjalista od leczenia uzależnień uważa, że liczby te pokazują, iż kryzys opioidowy pogłębia się.

Paul Sajan

Paul Sajan

- W ciągu ostatnich kilku lat wiele uwagi poświęcono kryzysowi związanemu z użyciem narkotyków. Wciąż to nie przynosi dobrych efektów. Dane wskazują, że przypadki zatruć nadal rosną. W ostatnim roku odnotowano najsilniejszy wzrost tych przypadków w przeciągu ostatnich trzech lat – mówi Sajan.

W odpowiedzi na apel pracowników socjalnych, którzy wezwali rząd Ontario do ogłoszenia opioidowego kryzysu, władza zdecydowały się na nowe finansowanie i plan dystrybucji naloksonu, który pomaga wyjść z opioidowego nałogu. Nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów.

- To poważny kryzys stanu zdrowia młodych Kanadyjczyków – uważa dr Theresa Tam, główny specjalista ds. zdrowia w Kanadzie – Najbardziej tragiczny był ubiegły rok, gdy w całym kraju odnotowano ponad 2500 przypadków zgonów związanych z nadużyciem opioidów. Jest to większa liczba zgonów niż w przypadku epidemii HIV w 1995 roku.

Jest jeszcze jedna, może najbardziej smutna część tej statystyki. Choroba narkotykowa kończąca się zatruciami najbardziej dotyka ludzi bardzo młodych w wieku od 15 do 24 lat.

Wciąż bez odpowiedzi pozostaje dramatyczne pytanie – dlaczego w kraju o stosunkowo wysokim poziomie życia, kraju bogatym, z rozwiniętą opieką socjalną znajduje się tak wielu ludzi głęboko nieszczęśliwych, którzy w ucieczce od normalnego życia szukają ułudy szczęścia w narkotykach?