Jak statki na niebie

Gdzie na weekend wrze 16, 2017 at 9:42 pm

34f9a0fa-a7ba-49c0-8f94-e2440ab20d78.jpg-resize-_opacity_100-frame_bg_color_FFF-gravity_center-q_70-preserve_ratio_true-w_2048_Pierwszy weekend września, o 68 lat obwieszczany w Toronto przez ryk samolotowych silników, witany jest z otwartymi z zachwytu ustami.  The Canadian International AirShow to impreza, której nie można odpuścić także w tym roku.

Po raz pierwszy samoloty biorące udział w AirShow rozcięły ciszę torontońskiego nieba nad Exhibition Place w 1949. Od tamtego dnia, w każdy long weekend, kiedy obchodzi się w Kanadzie Święto Pracy (Labour Day), nad brzegi jeziora Ontario ściągają rzesze obserwatorów. Przez trzy dni podziwiać tu mogą akrobacje wykonywane przez najlepszych pilotów z Kanady i USA – Snowbirds (zespół akrobacyjny Kanadyjskich Sił Powietrznych który w 1971 ), Canadian Armed Forces, United States Air Force (USAF), oraz United States Navy (USN). W rzeczywistości tradycja zapoczątkowana została kilka lat wcześniej, kiedy to w 1946 National Aeronautical Association of Canada ściągnęło pierwsze tłumy na pokaz zorganizowany w De Havilland Aircraft of Canada Ltd. – kanadyjskiej wytwórnia lotniczej (założona w 1928) na lotnisko Downsview. The Canadian International AirShow (CIAS) jest największą i najstarszą imprezą tego typu w Kanadzie i jedną z największych w Ameryce Północnej. Z historią sięgającą prawie siedmiu dekad wiele wydarzeń lotniczych miało tu miejsce „po raz pierwszy” – wymienić można chociażby pojawienie się na torontońskim niebie takich maszyn jak Concorde, F-22 Raptor czy V-22 Osprey. Każdego roku imprezę obsługuje ponad 200 wolontariuszy, a mrożące nieraz krew w żyłach popisy przyciągają fanów awiacji z całego świata.
W tym roku AirShow przypada na 2,3 i 4 września, a pokazy odbywają się codziennie między 12 pm a 3pm. 1 września między 11am a 2pm zaplanowano loty próbne. Nieustraszeni – i nie ma w tym przymiotniku przesady – piloci startują z lotniska Pearson oraz miejskiego lotniska na wyspach torontońskich. Akrobacje wykonywane są przy samym Exhibition Place nad jeziorem i stąd najlepiej je obserwować, choć i inne miejscówki w Toronto, jak chociażby Marilyn Bell Park, Coronation Park czy okolice nieco odleglejszej plaży Sunnyside Beach, cieszą się dużą popularnością. Kto ma dostęp do dachu, też będzie miał świetne widoki. Wstęp na pokazy jest darmowy wszędzie… poza Exhibition Place oczywiście, gdzie za najlepsze „krzesła” w mieście zapłacimy minimum $18 od osoby dorosłej i $14 za seniorów (+65) i dzieci (4-13 lat). Minimum, bo dostępne są oczywiście karnety VIP w gorącej, czerwonej strefie. To tu najlepsi piloci stawią się w VIP FlightDeck Chalet by osobiście opowiadać o swoich podniebnych przygodach, będzie można strzelić sobie z nimi fotę na Facebooka, albo poprosić o autograf. Bilety do strefy VIP zaczynają się od $130 od osoby, a kończą na $1595 (plus HST). Szczegółowe informacje na http://cias.org/

Air show
W ofercie specjalnej 25% zniżki w ramach promocji back-to-school, na pokazy poniedziałkowe przy zakupie biletów on-line – podczas przeprowadzania transakcji należy podać kod promocyjny SKOOLDAZE (ważny tylko do 1 września!).
Aby otrzymać informacje o kolejności pokazów, zanim zostaną one upublicznione, a także otrzymać dostęp do promocyjnych ofert i zniżek, wystarczy zapisać się newsletter na stronie internetowej CIAS. Wiadomo, że wśród performerów zobaczymy m.in. słynne Snowbirds, CF-18 Hornet, Beech 3NM Expeditor, Mike Wiskus’ Lucas Oil Pitts Special oraz USAF F-22 Raptor.
Na AirShow wybrać się warto także dlatego, że nie wiadomo jaka przyszłość czeka lotnicze pokazy akrobatyczne – media od kilku lat donoszą o rosnącej opozycji wśród lokalnych mieszkańców, którzy narzekają na hałas i zanieczyszczenie powietrza. Ponadto w multikulturowej społeczności Toronto duża przestrzeń zajmują uchodźcy, którym ryk samolotowych silników kojarzy się z wojenną traumą.

Pokazy odbywają się bez względu na warunki pogodowe. Warto zabrać okulary przeciwsłoneczne i zatyczki do uszu (bywa naprawdę głośno), a jeśli wybieracie się z małymi dziećmi zadbajcie o słuchawki wygłuszające.

1200px-Snowbirds_&_CN_Tower_CIAS_2007