Pancerniacy z Polski na zawodach w Nowym Brunszwiku

Polacy w Kanadzie Top News wrze 16, 2017 at 4:00 pm

zz pancerniacy2Żołnierze z 1. batalionu czołgów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej przylecieli do Kanady, aby wziąć udział w zawodach Worthington Challenge 2017, gdzie mają okazję zmierzyć się z załogami czołgów z innych państw.

Zawody zorganizowane bazie wojskowej w Gagetown w Nowym Brunszwiku (5th Canadian Division Support Base) rozpoczynają się dzisiaj i potrwają do 1 października. W dniach 18 – 22 września odbędzie się szkolenie załóg startujących w zawodach oraz zapoznanie ze sprzętem, natomiast od 25 września zaplanowano zasadniczą część zawodów.

Screen Shot 2017-09-16 at 12.31.49Uczestnictwo polskich załóg z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w zawodach międzynarodowych będzie debiutem, co szczególnie motywuje żołnierzy do jak najlepszego zaprezentowania swoich umiejętności na Worthington Challenge 2017.

zz pancerniacyŻołnierze z 1. batalionu czołgów przygotowywali się do zawodów od kilku miesięcy, korzystając z dostępnej bazy szkoleniowej oraz obiektów. Oprócz nich i 186 żołnierzy kanadyjskich, w zawodach wezmą udział załogi z Chile, Danii, Nowej Zelandii i USA.

Po raz pierwszy manewry Worthington Challenge 2017 zostały zorganizowane w 2012 roku. Ich celem jest sprawdzenie umiejętności prowadzenia skutecznego ognia przez załogi oraz ich umiejętności ogólnowojskowych, jak również sprawności fizycznej. W rywalizacji wezmą udział dwie załogi czołgu Leopard.  Oprócz nich przyleciał także dowódca kompanii czołgów oraz czterech żołnierzy zabezpieczenia medycznego i technicznego. Będą to jedyni przedstawiciele Wojska Polskiego podczas zmagań w Kanadzie.

Screen Shot 2017-09-16 at 12.32.00Rywalizacja składa się z czterech zasadniczych konkurencji. Każda z nich jest bardzo złożona i wlicza się do niej kilka etapów pośrednich.

1. Prowadzenie skutecznego ognia do celów ukazujących się z czołgu.

2. Przemieszczenie się pieszo do wyznaczonego miejsca, po otrzymaniu azymutu danego punktu oraz dystansu.

3. Wykonanie biegu w oporządzeniu na dystansie 3000 metrów, a następnie wejście załogi do czołgu i pokonanie na czas wymagającego toru przeszkód.

4. Pokonanie odcinka sprawności fizycznej składającego się z dwudziestu przeszkód, w oporządzeniu i z bronią. Po tym etapie rozkładanie i składanie broni na czas, a następnie marszobieg na dystansie 7000 metrów. Po dotarciu do rejonu strzelnicy żołnierze pobierają amunicję i rozpoczynają strzelanie sytuacyjne zarówno z karabinka, jak i pistoletu.