USA nie obronią Kanady przed rakietą z Korei?

Kanada Top News wrze 16, 2017 at 12:30 pm

zz koea2Generał Pierre St-Amand, zastępca dowódcy Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) występując przed kanadyjskimi posłami poinformował, że w przypadku wystrzelenia w stronę Kanady rakiety międzykontynentalnej przez Koreę Północną, Ottawa nie powinna liczyć na to, że pocisk taki zestrzelą Amerykanie.

Gen. St-Amand na posiedzeniu komisji obrony narodowej w Ottawie podkreślił, że obrona Kanady przed atakiem rakietowym nie jest elementem polityki obronnej USA.

Jednocześnie – jak podkreślał Mark Gwozdecky, wiceminister ministerstwa spraw zagranicznych – Pjongjang uważa Kanadą za kraj “pokojowy” i “przyjazny”, więc ryzyko ataku rakietowego na ten kraj ze strony Kim Jong-una jest niewielkie.

Gen. St-Amand

Gen. St-Amand

Z drugiej jednak strony taki Vancouver jest dla Amerykanów  jednym z ważniejszych portów przeładunkowych i jego zniszczenie miałoby ogromny wpływ na gospodarkę USA. Zaś przyparty do muru sankcjami Kim Jong-un zapewnia, że zasięg jego rakiet z głowicami atomowymi lecących z zachodu wystarcza, aby dosięgnąć i Toronto, i Chicago.

Napięcie wokół Korei Północnej wciąż rośnie – na co składają się kolejne próby rakietowe Pjongjangu, a także wojownicza retoryka reżimu Kim Dzong Una, którego przedstawiciele mówią o “zatopieniu Japonii” i “obróceniu w popiół USA”.

Kanada – jak pisze “Ottawa Citizen” – unikała zaangażowania w program amerykańskiej obrony przeciwrakietowej zakładając, że w przypadku ewentualnego ataku z użyciem broni atomowej na Kanadę, USA i tak zestrzelą rakietę lecącą w stronę swojego północnego sąsiada.

Gen. St-Amand twierdzi jednak, że polityka obronna USA tego nie przewiduje.

Gwozdecky uspokajał jednak parlamentarzystów, że Pjongjang “nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla Kanady”.

Więcej – TUTAJ oraz TUTAJ.

zz korea1