Spacer po Roncesvalles Ave.

Gdzie na weekend wrze 18, 2017 at 2:55 pm

1024px-Roncesvalles_Avenue_Sign

Do niedawna jeszcze Roncesvalles tętniło polskością. Dziś z naszej spuścizny kulturalnej pozostało niewiele. Wpada się tu czasami na niedzielną mszę, do banku czy do Poloneza na schabowego, a jedyne dni, kiedy faktycznie poczuć się można bardziej niż swojsko, to doroczny polski festiwal, który w tym roku przypada na 16&17 września.

We wsi Ronces (tak, tak, Roncy Village brzmi bardziej nobliwie) mieszkałam przez pięć lat. Widziałam, jak ta, jakże urocza, dzielnica Toronto zmienia się, przekształca, ewoluuje z polskiego grajdoła (nigdy nie miałam odwagi zjeść w Zagłobie czy Kraku), w nowoczesną, pełną życia enklawę młodych, kanadyjskich, hipsterskich rodzin. Czasami nad ranem budził mnie jazgot tramwaju, a czasem podpity, wesoły głos wyśpiewujący w niebogłosy ułańskie pieśni.

Pamiętam gruntowny remont, poszerzanie chodników, wytyczanie ścieżki rowerowej przez przystanki tramwajowe i sadzenie rachitycznych drzewek (dziś to już całkiem poważne drzewa). Kiedy Granowską zastąpił Tim Hortons skończyła się pewna epoka.

Kiedy ostatnio spacerowaliście tą ulicą? Warto po latach wybrać się na weekendowy spacer i to niekoniecznie podczas festiwalu. Zmieniło się bardzo dużo, i w dużej mierze – na dobre. Spacer zacznijmy więc od południa, posuwając się w górę Roncesvalles Avenue, jej prawą stroną.

Seventh Sister Bakery istnieje już od dłuższego czasu, ale warto zajrzeć tu na małe co nieco – mają świetne kanapki i eklektyczny wystrój ,gdzie każde krzesło jest z innej bajki.

Pod numerem 43 nowootwarta NZ Style – North Shore Pie Co. – tradycyjna jadłodajnia, gdzie podaje się lunchowoobiadowe placki mięsne, wegetariańskie i wegańskie, a także te na słodko, w towarzystwie kawy Pilot. W ofercie możliwość zamówienia cateringu na imprezę. Właściciel pochodzi z Auckland, do Kanady przyjechał z plecakiem i głodem przygód 16 lat temu. https://www.northshorepies.com/

Knit Cafe to miejsce z tych szalenie ostatnio modnych – pod numerem 55 każdy nauczyć się może jak robić na drutach i szydełku, popracować z filcem lub zająć się tkactwem czy hafciarstwem (wszystkie poziomy zaawansowania), kupić wełnę i przybory do dziergania, zasięgnąć porady, a także spotkać podobnych sobie pasjonatów. Grupowa nauka robienia czapki $35, szala $45, rękawiczek $65, swetra $110, zajęcia z tkactwa $145, prywatne lekcje $40 za godzinę. Otwarte od poniedziałku do piątku między 10am a 7pm, w niedziele między 12pm a 6pm. Tel: 416 533 5648, e-mail: [email protected], https://www.theknitcafetoronto.com/

W Jevel Envy, studio wyrobu biżuterii, które znajduje się w odreastaurowanym, pomalowanym na wściekły błękit budynku na rogu Roncesvalles i Marion Street, prowadzone są warsztaty, podczas których poznać można podstawowe i bardziej zaawansowane techniki złotnicze. Zajęcia te nie mają nic wspólnego z chałupniczą produkcją paciorkowych kolczyków czy sznurów korali z babcinych skarbów – tu możesz zaprojektować i własnoręcznie wykonać pierścionek zaręczynowy czy wykuć kunsztowną bransoletę. Zajęcia jubilerskie trwają osiem tygodni na poziomach: podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym; odbywają się od poniedziałku do czwartku. W weekendy prowadzone są warsztaty jednodniowe. 151 Marion St., tel.647.436.6709, [email protected], http://www.jewelenvy.ca/ Obok Jevel Envy znajdziecie skrzynkę biblioteczną Little Free Library, działającą na zasadzie – weź książkę – oddaj książkę.

IMG_0909

The Simple Kitchen powstało w miejscu, gdzie do niedawna funkcjonowała wypożyczalnia fimów dvd Film Buff, kawiarnia oraz nieformalne centrum wymiany lokalnych informacji. Restaurację stworzono pod gusta nowej fali mieszkańców – jest czysto, prosto, zdrowo i ekologicznie. Otwarte codziennie od 8am do 5pm. 73 Roncesvalles tel. 416 534 5091 http://simplekitchento.com/

The Whole Plate zajęło miejsce Superkolbasy. Najesz się tu zdrowo i ciekawie, bo idea przyświecająca kucharzom mówi, że skoro ty nie gotujesz codziennie tego samego, oni też nie będą. Pełnowartościowe posiłki na wynos za niewielkie pieniądze – jedno lunchowe danie z dwoma dodatkami kupicie za $9.95, miska sałatki kosztuje $7.95, a czteroosobowa rodzina naje się za $34.95. Otwarte: pon.&wt. 10.30am-8pm, od środy do soboty 9am do 8pm, w niedziele od 9am do 5pm. http://www.thewholeplate.ca

Kwestia knajpek i restauracji w starej, polskiej dzielnicy urosła zresztą do całkiem poważnych rozmiarów. Są tu trzy restauracje z kuchnią tajską, trzy serwujace sushi, wkrótce otworzy się bar z tacos, jest kilka bardzo przyzwoitych pizzeri, kuchnia karaibska i oblegany Barbeque Smokehouse, gdzie trzeba robić rezerwacje z kilkudniowym wyprzedzeniem .
Wśród nowych miejsc znajdują sie także Village Jucery (świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne), My Olive – sklep i punkt degustacyjny z ogromyn wyborem oliwy z oliwek oraz octu balsamicznego z różnych krajów świata czy Facial Bar, gdzie zamiast Krwawej Marry zamówić możemy maseczkę upiększającą.

Do sklepów z oryginalną designerską odzieżą i butami, jak Frock czy Imelda, dołączyły sklepy z supermodnymi ciuchami dla dzieci – Little White Sneakers (w miejscu, gdzie do niedawna była „przechowalnia” dla psów), Early Bird & Worm czy Hey Kiddo. Są też modne ostarnio sklepy rzeźnicze ze świeżym mięsem (peklujące się w wielkich lodówkach steki wyglądają raczej mało apetycznie, choć smakują tak, jak i kosztują…), świetny sklep rybny, i kilka kawiarni z prawdziwego zdarzenia, podających kawę o smaku i aromacie kawy, a nie błotnistej wody tudzież słabo wykręconej ścierki. Tealish zachwyci miłośników herbaty.
Prezentów na wszelkie okazje warto poszukać w Sweet Pea’s Floral and Gift Boutique, Ecotique (rewelacyjne rzeczy z recyclingu, kopalnia pomysłów dla fanów DIY), w Himalayan Collection (piękne przedmioty dekoracyjne i ubrania z Nepalu) czy na sobotnim pchlim targu – Retro & Vintage Flea Market organizowanym przy United Church of Canada. Sentymentalny powrót „na stare śmieci” na pewno Was nie rozczaruje. Roncesvalles przeżywa kolejne, barwne, dynamiczne i nowoczesne życie.

33326586275_8b9344feea_b