Legalna marihuana – $10 za gram

Lokalnie Series Top News wrze 21, 2017 at 10:00 am
Rząd liczy, że eliminując czarny rynek handlu marihuaną przejmie dochody narkotykowych dilerów

Rząd liczy, że eliminując czarny rynek handlu marihuaną przejmie dochody narkotykowych dilerów

Władze Ontario zastanawiają się nad ceną, za jaką będzie sprzedawana „rozrywkowa” marihuana, gdy zostanie zalegalizowana.

Do tej pory rząd prowincji niechętnie mówił o konkretnych sumach, za jakie będzie można nabyć ten narkotyk dla „celów rekreacyjnych”, jego podaży na rynek, zapotrzebowania i potencjalnych dochodów z opodatkowania rynku narkotykowego.

W środę w wywiadzie udzielonym stacji CBC News minister finansów Ontario, Charles Sousa wskazał cenę marihuany, jaką rozpatruje rząd.

Minister Charles Sousa

Minister Charles Sousa

- Cena 10 dolarów za gram, to z pewnością ta, o którą nam chodzi – stwierdził Sousa – Naszą intencja jest to, by cena tego produktu była zgodna z cenami w całej Kanadzie.

Minister dodał, że cena narkotyku, jak też jego opodatkowanie będzie jednym z tematów spotkania federalnych, prowincyjnych i terytorialnych ministrów finansów jesienią tego roku.

Rząd Nowego Brunszwiku zapowiedział w piątek, że zakontraktował u dwóch dostawców 9 tysięcy kilogramów (dziewięć milionów gramów) marihuany w pierwszym roku po legalizacji narkotyku. Firmy szacowały całkowitą wartość dostawy na 80 do 100 milionów dolarów.

Obecna cena uliczna nielegalnej marihuany jest różna, zależnie od miejsca sprzedaży. Jej średnia cena w prowincji Ontario wynosi $8,64 za gram. Według Marka Stupaka, założyciela SoCo Medical Cannabis Collective z Toronto, obecna cena wynosi 10 dolarów za gram narkotyku.

aaziolo3- Jeśli rząd zaproponuje cenę poniżej 10 dolarów za gram, to w ten sposób wyeliminuje czarny rynek – mówi Stupak – Jeśli będą sprzedawać „zioło” powyżej tej ceny, to czarny rynek będzie nadal funkcjonował.

Sousa wskazał również, że prowincja liczy na spore dochody z opodatkowania rynku narkotykowego i oczekuje, że do kasy Ontario po legalizacji marihuany trafiać będzie co najmniej 100 milionów dolarów rocznie. Minister powołał się na przykład amerykańskiego stanu Colorado, o znacznie mniejszej populacji niż Ontario, który z handlu marihuaną czerpie rocznie około 105 milionów dolarów.

Według założeń rządu federalnego w Kanadzie legalny obrót produktami z konopi indyjskich będzie możliwy od 1 lipca 2018 roku.