Zabójcze piękno

Porady babci Jelonki wrze 25, 2017 at 10:02 pm

Rosną praktycznie wszędzie – w naszych ogrodach, lasach i parkach. Wyglądają niegroźnie, często przyciągając uwagę kolorem, kształtem, apetycznym wyglądem. Nie dajmy się jednak skusić temu pozornemu pięknu – trujące rośliny potrafią zastawić na nas pułapki!

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)wawrzynek

Ten jeden z najwcześniej zakwitających pięknymi kwiatami krzewów jest w całości silnie trujący. Nawet kontakt soku ze skórą (np. w czasie pielęgnacji krzewu) może wywołać zaczerwienienie i obrzęk skóry. Owoce są wielkości grochu, gorzkie i piekące w smaku. Szczególnie niebezpieczne dla dzieci – zjedzenie choćby kilku może mieć tragiczny finał. Objawami są ból i obrzęk jamy ustnej, ślinotok, bóle brzucha, czasem wymioty i biegunka.

konwalia1

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Chociaż używa się jej do produkcji środków nasercowych, zjedzona bezpośrednio jest trująca. Najczęstsze są zatrucia owocami, ale zdarzają się i liśćmi – bywa mylona z czosnkiem niedźwiedzim. Intensywny zapach kwiatów konwalii może być przyczyną bólu głowy i nudności.

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium)bielun

To pospolita roślina rosnąca na polach, nieużytkach i w ogrodach. Alkaloidy zawarte w jej nasionach powodują, że zjedzenie nawet jednego jest niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci! Objawami zatrucia są: rozszerzenie źrenic, porażenie akomodacji oka, zahamowanie wydzielania łez, przyspieszenie czynności serca i rozszerzenie oskrzeli, halucynacje.

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna)

wilcza-jagodaZnany także jako wilcza jagoda lub belladonna, rośnie w wilgotnych miejscach, głównie na obrzeżach lasów. Szczególnie groźne są owoce (zawierają atropinę). Już 3-4 wilcze jagódki mogą uśmiercić dziecko, a 10 – dorosłego.

Objawami zatrucia są pobudzenie i halucynacje, potem napady szału, zaburzenia mowy, utrata przytomności, zatrzymanie oddechu.

Cis pospolity (Taxus baccata)

cis_pospolityTen zimozielony krzew jesienią kusi pomarańczowo-czerwonymi owocami. Cis jest bardzo trujący ze względu na zawartość taksyny. Zatrucia cisem objawiają się rozszerzeniem źrenic, mdłościami, zawrotami głowy, konwulsjami. Może dojść do zatrzymania akcji serca.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

ligustr

Popularny krzew wykorzystywany jako żywopło, jesienią obsypany jest ciemnogranatowymi jagodami, utrzymującymi się aż do wiosny. Trujące są liście i owoce (zawierają glikozydy) – dotyczy to wszystkich gatunków ligustru. Zatrucie objawia się bólem brzucha, mdłościami, wymiotami, bólem głowy, spadkiem ciśnienia. Może być śmiertelne.

Trzmielina europejska (Euonymus europaeus)

trzmielinaTrujące są wszystkie jej odmiany, nawet te sadzone w ogrodach.Owoce trzmieliny wyglądają bajkowo, niestety kryją się w nich trujące glikozydy i alkaloidy. Zjedzenie nasion może spowodować uszkodzenie nerek i wątroby.

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

zimowit

Podobny do krokusa zimowit zakwita wczesną jesienią. Zatrucia zdarzają się głównie u małych dzieci po zjedzeniu nasion lub kwiatów. Wywołuje je kolchicyna – jedna z najsilniejszych roślinnych trucizn. Objawy, występujące po kilku godzinach, to silne pieczenie w jamie ustnej, trudności z przełykaniem, bóle brzucha, biegunka, wymioty oraz ból pęcherza moczowego. Potem może dojść do odwodnienia i zapaści.

Wybierając się na niedzielny spacer do lasu, czy parku, warto pamiętać, że nie wszystkie pięknie wyglądające jesienią rośliny, są nam przyjazne.