Najnowsze dane o PKB: gospodarka stanęła, słabszy dolar

Nowości Series Top News wrze 29, 2017 at 12:30 pm

zz loonieNajnowsze dane o gospodarce Kanady okazały się negatywne dla dolara. Rozczarowujący progres gospodarczy w ciągu lipca sprawił, że rynki zaczęły obawiać się o los przyszłych podwyżek stóp procentowych. Po publikacji danych dolar kanadyjski znacząco osłabił się.

Statistics Canada ogłosił dziś, że podczas gdy produkcja w sektorze towarów zmniejszyła się, usługi wzrosły. Z kolei handel hurtowy wzrósł o 2% w ciągu miesiąca,co stanowi najlepszy wynik od września 2014 r. Gospodarka rosła w tempie 4,5% pod koniec czerwca, najszybciej od 6 lat, jednakże stanęła w lipcu. PKB Kanady nie wzrosło wówczas w ujęciu miesięcznym, choć oczekiwano wzrostu na poziomie 0,1%. Lipiec okazał drugim (obok lutego) miesiącem tego roku z brakiem wzrostu PKB.

- Wszyscy wiedzieli, że gospodarka nie może utrzymać tempa i to tylko kwestia czasu, zanim się ochłodzi, a lipiec oznacza początek tego chłodzenia - zauważył Doug Porter, ekonomista Bank of Montreal.

zz gdp3

Najnowsze dane urzędu statystycznego pokazują, że spadek odnotowano w budownictwie i pośrednictwie kredytowym (o 1%). W budownictwie mieszkaniowym nastąpił spadek o 0,9%, a aktywność w nieruchomościach mniejsza o 1,5%. Spadek w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym wyniósł 0,6% (rekord od kwietnia 2015 roku).

Wytwórczość spadła o 0,4% (najwięcej od lutego), na co najbardziej złożyła się niższa o 13,5% produkcja w przemyśle samochodowym.

Przemysł budowlany odnotował największy spadek w tym roku – 0,5%,

Więcej danych – TUTAJ.

zz gdp2

Rozczarowujące dane o PKB, w kontekście rozpoczętego w lipcu cyklu zacieśniania przez Bank of Canada polityki pieniężnej, mogą ostudzić oczekiwania co do dalszych podwyżek stóp procentowych. Te były wysokie po tym jak Bank of Canada podniósł stopy procentowe na dwóch kolejnych posiedzeniach.

Tym samym, słabe odczyty są drugim w ostatnim czasie czynnikiem studzącym oczekiwania rynków. W środę Stephen Poloz, szef Banku Kanady, również przyczynił się do tego, sygnalizując w wystąpieniu w St. John’s, że od obecnego momentu bank centralny nie ma z góry ustalonej ścieżki podwyżek stóp procentowych w drugiej połowie roku i nawet dalej. Mają one zależeć od danych napływających z gospodarki.  Poloz zasygnalizował w perspektywie bardziej otwartą politykę monetarną w obawie przed rosnącym poziomem zadłużenia gospodarstw domowych. Określił też kilka bardzo niepewnych czynników, które mogą wpłynąć na decyzje dotyczące przyszłych stóp procentowych, jak cena ropy, przegrzany rynek mieszkaniowy oraz wyższy dolar kanadyjski.

Po tych komentarzach reakcja rynku walutowego nie może dziwić: loonie spadł o 0.33  do poziomu 80.57 dol. amerykańskiego.

zz pkbWysoki wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich dwóch kwartałów wprowadził Kanadę do grona najszybciej rozwijających się gospodarek w krajach rozwiniętych, co skłoniło bank centralny do podwyższenia stóp procentowych. Obserwatorzy rynku twierdzą jednak, że perspektywy nie są tak obiecujące, jak sugerują ostatnie dane, zwłaszcza, że ​​spodziewany wzrost gospodarek rozwiniętych będzie następował wolniej niż oczekiwano.

- Bank Kanady będzie musiał być szczególnie delikatny - twierdzi Nick Exarhos, analityk z CIBC Capital Markets. – Podwyżki stóp procentowych ze względu na wyższy poziom zadłużenia gospodarstw domowych, mają dzisiaj impakt 1,5 raza mocniejszy niż w pierwszych latach tego stulecia. Każda kolejna podwyżka stóp procentowych będzie dotkliwsza.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) kanadyjskie zadłużenie gospodarstw domowych (badane jako procent dochodu pozostający do dyspozycji rodziny) należy do najwyższych wśród krajów rozwiniętych.

Następna decyzja centralnego banku Kanady odnośnie stóp procentowych zostanie wydana 25 października.