Kanadyjczycy na tragicznym koncercie w Las Vegas

Kanada Top News paźd 2, 2017 at 12:30 pm

aalv4

Wśród publiczności tragicznego koncertu w Las Vegas, na którym zginęło 59 osób było wielu Kanadyjczyków.

Niektórzy z nich dzielą się z mediami swoimi relacjami z dramatu, jaki przeżyli.

Większość z nich podkreśla, że po usłyszeniu odgłosu strzałów, byli przekonani, że to fajerwerki.

aalv2

- Słyszeliśmy strzały, widzieliśmy dym – opowiada Ashley Fowler reporterowi stacji radiowej K-Rock z St. John’s w Nowej Funlandii – Dopóki występujący na scenie Jason Aldean nie rzucił mikrofonu i nie uciekła za kulisy myśleliśmy, że to fajerwerki. Dopiero po ucieczce Aldeana wszyscy zrozumieli co się dzieje i wszyscy zaczęli uciekać.

Spanikowany strachem tłum ponad 22 tysięcy osób uczestniczących w festiwalu Route 91 Harvest Festival szukając ratunku obalił ogrodzenie znajdującego się nieopodal lotniska i znalazł się na pasie startowym.

aalv3

- Wszyscy stoimy na pasie lotniska i muszą przekierowywać samoloty lądujące w Las Vegas do Arizony – opowiada Fowler, która w zamieszaniu zagubiła swoich przyjaciół, z którymi była na koncercie.

Inna Kanadyjka, Monique Dumas z Kolumbii Brytyjskiej, znajdowała się w szóstym rzędzie tuż, przy scenie, na której występowali muzycy. Gdy padły pierwsze strzały myślała, że to rozbiła się jakaś butelka, potem, że to fajerwerki. Dopiero po jakimś czasie zrozumiała, że to strzały. Dość szybko udało jej się wydostać w bezpieczne miejsce.

W wyniku ataku 64-letniego Stephena Paddocka zginęło co najmniej 59 osób (w tym co najmniej dwoje Kanadyjczyków), a ponad 500 zostało rannych. Morderca, gdy oddział SWAT przypuścił atak na jego pokój popełnił samobójstwo.

Mężczyzna otworzył ogień z karabinów maszynowych do uczestników plenerowego koncertu muzyki country z okna pokoju znajdującego się na 32 piętrze stojącego w pobliżu hotelu Mandalay Bay.

aalv6

Premier Kanady Justin Trudeau wyraził swój żal i smutek z powodu tragedii w Las Vegas. Złożył kondolencje bliskim ofiar strzelaniny.

- Słowa nie powiedzą w pełni tego, co czujemy. Chcę wyrazić przyjaźń i wsparcie Kanadyjczyków dla ofiar tragedii i dla wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych – powiedział Trudeau.

Las Vegas jest popularnym celem turystycznych wypraw Kanadyjczyków. Według Las Vegas Visitor Authority obywatele Kanady stanowią prawię połowę zagranicznych turystów, którzy przybyli do miasta drogą lotniczą. Najliczniejsi wśród nich to mieszkańcy Toronto, Vancouver i Calgary.

Kiedy Ashley Fowler udało się znaleźć w bezpiecznym miejscu, zatelefonowała do swojego ojca.

- Musiałam zadzwonić do niego – opowiada Fowler – Był w szoku, a ja płakałam i mówiłam mu, że była chwila, gdy myślałam, że go już nigdy nie zobaczę.

aalv5