Jesień w rytmach reggae

Notatnik kulturalny paźd 3, 2017 at 7:41 pm

7eefc67f6ebf4836b9781ca15c69fc2b.jpg.640.0x413.0_q85_crop-smart_detailJesień jak zawsze obfitować będzie w wydarzenie kulturalne. Tym razem jednak zaspokojone zostaną także artystyczne potrzeby młodych (i młodych duchem), bo w Toronto zagra Kamil Bednarek.

Można by się upierać, że w Kraju nad Wisłą najlepiej nam wychodzi nostalgiczne, sentymentalne zawodzenie, a do grania reggae to trzeba się urodzić na Jamajce. Prawda jest jednak taka, że Kamil Bednarek, rodzimy król tego gatunku, wyraźnie błyszczy na tle raczej przewidywalnej i jednorodnej polskiej sceny rozrywkowej.

Urodził się w 1991 w Brzegu. W latach 2008-2012 był wokalistą formacji Star Guard Muffin, ich debiutancki album „Ziemia obiecana” ukazał się po kilku wygranych przeglądach muzycznych. Od 2012 Bednarek występuje z zespołem sygnowanym jego własnym nazwiskiem. W szerszej świadomości społecznej zaistniał w 2010 dzięki udziałowi w trzeciej edycji programu „Mam talent”, emitowanego przez tvn. Doszedł wysoko, bo do samego finału, gdzie z piosenką Boba Marleya „Is this love” zajął II miejsce. Kolejny krążek „Szanuj”, nagrany z nowym zespołem, trafił na sam szczyt listy bestsellerów płytowych OliS, a w kwietniu 2011 grupa pojechała na Jamajkę. Efektem tej podróży był zarejestrowany w studiu Tuff Gong w Kingston minialbum Jamaican Trip. Tego samego roku zespół wystąpił na XLVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a na początku 2012 roku wokalista wziął udział w programie telewizyjnym Bitwa na głosy emitowanym przez TVP2. Bednarek objął funkcję przewodniczącego szesnastoosobowej grupy wokalistów z Brzegu, wraz z którą wygrał program[6]. Nagroda pieniężna, którą otrzymał została przeznaczona na Fundację Rozwój, wspierającą młode talenty na terenie miasta Brzeg. W czerwcu, wraz ze swoim zwycięskim chórem z programu, wystąpił na kolejnym opolskim festiwalu. Kolejne płyty zespołu Bednarka (w zmienionym nieco składzie) to „Jestem” oraz „Oddycham” – obie odniosły duży sukces na rynku muzycznym. W styczniu 2017 roku ukazał się jego nowy singiel – „Talizman”, który został nagrany z gościnnym udziałem Matheo. Bednarek zdobył cztery nominacje do Eska Music Award 2017, ostatecznie wygrał statuetkę w kategorii Artysta roku. W maju wydał utwór „Poczuj luz”, który został drugim singlem zwiastującym nową płytę artysty, której premiera została zapowiedziana na jesień 2017 roku.

Co istotne, Kamil Bednarek, po niezwykle udanej trasie w Stanach Zjednoczonych, do Kanady przyjeżdża po raz pierwszy i dobrze by było odpowiednio (czyli ciepło i licznie) go przywitać. Jeśli nie znacie jego muzy – wrzućcie sobie Bednarka na YouTube i posłuchajcie. Od razu poprawi się Wam humor, bo to masa pozytywnej energii, mądre słowa i elektryzujący wokal. Do zobaczenia na koncercie!

Kamil Bednarek zagra 7 października w The Opera House w Toronto przy 735 Queen Street East, o godz. 20:00.

Bilety w niższych cenach ($52, cena regularna $58) kupić możecie przez bejsment.com