Jeśli możesz, podaruj im swoje mleko

Lokalnie Series Top News paźd 3, 2017 at 10:00 am

aamleko3

Bank Kobiecego Mleka w Ontario apeluje do kobiet, które mogą być dawczyniami o pomoc w ratowaniu dzieci, którym ich mleko może uratować zdrowie i życie.

Miesiące letnie są szczególnie trudne dla Ontario’s Human Milk Bank, ponieważ ilość dawczyń w tym czasie gwałtownie spada. Obecnie zasoby ludzkiego pokarmu, tak potrzebne wcześniakom – dzieciom kobiet, które nie są w stanie karmić swoje dzieci piersią są już wyczerpane.

Co roku w Ontario rodzi się około 1500 wcześniaków o małej masie ciała, a większość ich matek nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości mleka. Bez dawcy dzieci te są narażone na ryzyko powikłań zdrowotnych zagrażających życiu.

Bank zbiera mleko od chętnych ofiarować swój pokarm matek, pasteryzuje je i dystrybuuje na oddziałach intensywnej terapii noworodków na terenie prowincji.

Aby spełnić minimalne potrzeby, każdego tygodnia bank powinien otrzymać około 125 litrów matczynego mleka. Siedziba banku mieści się w Mount Sinai Hospital. Kobiety, które mogą i chcą zostać darczyńcami przechodzą proces podobny do tych, jaki jest udziałem dawców krwi.

Neantolog, dr Sharon Unger, dyrektor Banku Kobiecego Mleka, twierdzi, że dawcą mleka może być każda karmiąca kobieta w dobrym stanie zdrowia.

- Choć mleko od dawcy nie jest takie samo jak mleko od matki, to badania wykazują, że może chronić chore, najbardziej wrażliwe dzieci przed zagrażającą ich życiu martwicą jelita grubego, które jest najczęstszą przyczyną śmierci wcześniaków – mówi dr Unger.