W St. Albert wypowiedziano wojnę monstrualnym złotym rybkom 

Kanada Top News paźd 6, 2017 at 4:00 pm

w st. albertWielkie azjatyckie złote rybki stały się takim zagrożeniem, że władze miasta St. Albert w Albercie postanowiły się ich pozbyć. Rybki, które w naturze nie występują w Kanadzie, okazały się bardzo inwazyjnym gatunkiem i objęły w panowanie dwa duże zbiorniki retencyjne, do których spływa z okolicy woda deszczowa.

Złote rybki świetnie przystosowały się do środowiska. Rosły na potęgę, osiągając nawet około 30 centymetrów długości.

- Bardzo agresywne rybki znalazły się w stawach za sprawą ludzi – wyjaśniał w “Metro News” dyrektor do spraw środowiska Leah Kongsrud. Jak podkreślał, ktoś, kto chciał w sposób humanitarny pozbyć się rybek, wrzucił je do zbiornika na wodę deszczową, a rybki znakomicie wykorzystały tę sytuację.

zz st albertZdaniem Kongsruda w ciągu zaledwie około 5 lat dwóm porzuconym rybkom udało się zwiększyć populację do tysięcy. Agresywne rybki przejęły kontrolę nad zbiornikami, atakując i eliminując inne gatunki. Najpierw władze miasta chciały rybki zamrozić, następnie próbowano poradzić sobie z nimi prądem. Wszystko na nic.

Teraz władze miasta St. Albert podjęły trzecią próbę – i sięgnęły po środki chemiczne.

- Zawsze wiedziałem, że ten dzień nadejdzie. Wielka wojna z rybkami się zaczęła - napisał na Twitterze Ryan Hastman.

- Zaczęło się wyławianie po rozprowadzeniu w wodzie środków chemicznych. Uważa się, że są ich tam tysiące - napisała na swoim koncie na Twitterze Nicole Weisberg.

- Pierwszy połów. Pozostało jeszcze około 999. Służby miejskie walczyły z inwazyjnym gatunkiem w zbiornikach przez ostanie 3 lata - poinformowała Zoë Todd. – Będą odławiane do ostatniej sztuki.

- W małym akwarium to są naprawdę słodkie małe ryby, ale wypuściliście je i zamieniły w potwory – stwierdził Leah Kongsrud, zwracając się do lekkomyślnych akwarystów.