“Kulturalna wojna” z Danią

Kanada Top News paźd 9, 2017 at 12:30 pm
Podczas konfliktu dwóch krajów dochodzi do wymiany flagi i alkoholu

Podczas konfliktu dwóch krajów dochodzi do wymiany flagi i alkoholu

Trwa “dziwna wojna”, którą Kanada i Dania prowadzą o wyspę Hans, znajdującą się w cieśninie Kennedy’ego między Grenlandią i kanadyjskim Nunavut.

Powierzchnia wyspy wynosi 1,3 km kwadratowego, nie ma na niej żadnych mieszkańców ani drzew. Ponadto niemal w ogóle nie występuje tam gleba.

Mimo to wyspa już od prawie pół wieku stanowi centrum międzynarodowego konfliktu.

W rzeczywistości wygląda on tak: raz na kilka miesięcy przybywa tam desant żołnierzy z Kanady, którzy zdejmują znajdującą się na maszcie flagę Danii, wznoszą kanadyjską i zostawiają butelkę whisky.

zz hans5Z kolei zjawiają się żołnierze z Danii, wymieniają flagę na własną i niezmiennie stawiają na wyspie butelkę schnappsa. I tak już od wielu lat.

Za każdym razem duńscy wojskowi znajdują tam whisky z napisem „Serdecznie witamy w Kanadzie!”

W 1970 roku Kanada i jej „konkurentka” uznały wzajemne roszczenia dotyczące szelfu kontynentalnego i próbowały poprowadzić granicę, nie udało im się jednak porozumieć. Wraz z napływem innych problemów sporne terytorium odeszło jednak w zapomniane.

W 2004 roku Kanada postanowiła wykorzystać sytuację jako pretekst do zwiększenia wydatków na sektor obrony. Wojskowi przybyli na wyspę Hans, wznieśli tam rzeźbę z kamienia i nawet zostawili swoją flagę, co bardzo oburzyło Duńczyków.

Hans Island

Hans Island