Mniej kolorowo w tym roku

Lokalnie Top News paźd 9, 2017 at 9:55 am
Tylko niektóre gatunki drzew przebarwiły swoje liście.

Tylko niektóre gatunki drzew przebarwiły swoje liście.

Niezwykle ciepła aura powoduje, że tegoroczna jesień w Toronto może być mniej kolorowa niż zwykle.

Dawn Bazely, profesor biologii na York University zauważa, że liście na drzewach są w tym roku mniej żółte, pomarańczowe i czerwone niż w poprzednich latach.

Prof. Dawn Bazely

Prof. Dawn Bazely

- Czeka nas dziwny, „zielony” Halloween – mówi profesor i przewiduje, że do czasu swego spadku z drzew większość liści nie zdąży się przebarwić – To wyjątkowo opóźniona „późna” pora roku – dodaje żartobliwie.

Liście mają zieloną barwę z powodu pigmentu odpowiadającego za absorbowanie promieni słonecznych przez rośliny zwanego chlorofilem.

Mimo iż przez kilka miesięcy tego nie zauważamy, prócz zielonego koloru chlorofilu w liściu obecne są także inne pigmenty: żółto-pomarańczowe karotenoidy i czerwone antocyjaniny. Na jesień drzewo zaczyna rozbijać zielony pigment na składniki odżywcze, składowane do tej pory w liściach i przenosi je do korzeni drzewa do zmagazynowania i wykorzystania na kolejną wiosnę. Gdy liście pozbywają się chlorofilu naszym oczom zaczynają ukazywać się pozostałe kolory. Gdy liść staje się już całkowicie brązowy oznacza to, że zostały z niego usunięte już wszystkie pigmenty. Z czerwonym kolorem jest natomiast zupełnie inna bajka – powstaje on w liściach na skutek kombinacji światła i chłodu. Chłodne jesienne noce w połączeniu z dalej silnie operującym słońcem pobudzają produkcję czerwieni w liściach – szczególnie w takich odmianach jak klon cukrowy lub klon czerwony. Bordowe liście powstają często jako efekt zmieszania się czerwonego pigmentu z chlorofilem, dlatego szata drzew każdej jesieni może się nieco różnić – w zależności od warunków panujących danego roku.

Proces ten następuje w miarę ochładzania się pogody, zwłaszcza w porze nocnej

- Ten proces zachodzi, gdy noce są chłodne, a dni słoneczne. W tym roku noce są wciąż ciepłe, więc liście pozostają zielone – tłumaczy profesor Bazely – Obecności chlorofilu w liściach sprzyjało też bardzo mokre i deszczowe lato.

Bazely podkreśla, że ustalenie kiedy liście zmienią barwy, wymaga spojrzenia na długoterminową prognozę pogody, która nie przewiduje chłodnych nocy aż do listopada.

- Jeśli w Ontario nie nastaną zimne noce przy wciąż w miarę ciepłych i słonecznych dniach, to kolory na drzewach mogą zostać wyciszone, a liście mogą się kurczyć i opadać bez miany koloru.

Spragnieni prawdziwych jesiennych barw muszą ruszyć na północ, gdzie noce są chłodniejsze. Wystarczy spojrzeć na to zdjecie:

Jak donosi Fall Color Progression Ontario Travel dziewięćdziesiąt procent liści zmieniło kolor w Agawa Canyon Park na północ od Sault Ste. Marie.

Jak donosi Fall Color Progression Ontario Travel dziewięćdziesiąt procent liści zmieniło kolor w Agawa Canyon Park na północ od Sault Ste. Marie.