Koniec strajku na torontońskim lotnisku

Lokalnie Top News paźd 12, 2017 at 6:00 am

aalotnisko

Po trwającym przeszło dwa miesiące strajku, pracownicy naziemni lotniska Pearsona powracają co pracy.

Związek zawodowy reprezentujący około 700 pracowników obsługi naziemnej samolotów po długich negocjacjach osiągnął porozumienie z firmą Swissport Canada w sprawie warunków pracy w najbliższych latach. Zatrudnione przez Swissport osoby zajmują się obsługą bagażu i sprzątaniem kabin samolotów przed kolejnym lotem.

- Późno, po długich negocjacjach osiągnęliśmy wstępne porozumienie – stwierdził Levi Davis ze związku zawodowego Teamsters Local 419, w którym zrzeszeni są pracownicy Swissport.

Ważne jest, że zakończenie strajku nastąpi przed rozpoczęciem szczytu przewozów pasażerskich w okresie zimowych urlopów i jakże popularnych w tym czasie wylotów do ciepłych krajów.

Swissport obsługuje 30 linii lotniczych, wśród nich są takie giganty jak Sunwing, Air Transat, Air France, British Airways i Lufthansa.

Dla przypomnienia – setki pracowników rozpoczęło strajk w lipcu nie zgadzając się na ofertę nowego kontraktu przygotowaną przez Swissport. Podstawową kwestią sporu były obawy o cięcia wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych a także brak szacunku ze strony kadry kierowniczej w stosunku do szeregowych pracowników.

Mimo wysiłków kierownictwa portu lotniczego i zatrudnienia pracowników zastępczych, strajk odbił się na jakości obsługi podróżnych, w tym powodował opóźnienia odlotów. Spowodował też pewien chaos jaki panował przy ładowaniu bagażu do samolotów na najruchliwszym lotnisku w Kanadzie.

Warunki nowego kontraktu nie zostały na razie opublikowane.