Arabski w szkołach. Najpierw Alberta, a potem cały kraj

Kanada Top News paźd 13, 2017 at 4:00 pm

zz arabskiKanada wprowadza pilotażowo do szkół naukę arabskiego. Najpierw, od przyszłego roku szkolnego w prowincji Alberta. Później, w całym kraju wszystkie przedszkola i szkoły publiczne mają obowiązkowo oferować kursy języka arabskiego.

Szkoły w całej Kandzie będą musiały już wkrótce obowiązkowo zapewnić naukę języka arabskiego. W Edmonton szkoły publiczne uczą arabskiego już od kilku lat. Od przyszłego roku ma to obowiązywać w całej prowincji.

– Nasz rząd dostrzega ekonomiczne i naukowe zalety nauczania więcej niż jednego języka – napisał David Eggen, minister edukacji. – Bardzo cieszymy się, że wprowadzimy teraz w całej prowincji program kursów języka arabskiego.

Wprowadzony program języka arabskiego – Arts K-12 pozwoli na zapewnienie finansowania kursów z budżetu prowincyjnego.

– Jesteśmy zachwyceni tą nową inicjatywą, bo pozwoli ona większej liczbie dzieci stanu Alberta poprawić znajomość języka arabskiego, który jest ważny w naszych społecznościach i na całym świecie – raduje się Michelle Draper z Kuratorium Szkół Publicznych w Edmonton. – Nasz okręg dostrzega rolę naszych partnerów społecznych takich jak Canadian Arab Friendship Association – CAFA i program na pewno okaże się sukcesem.

Zachwycony jest również Yazan Haymour, prezes towarzystwa CAFA. – Ten program wzbogaci językową i kulturową różnorodność naszych uczniów i pozwoli im mieć większe osiągnięcia w życiu społecznym, kulturowym i w nauce.

Nie wszyscy Kanadyjczycy podzielają jednak ten entuzjazm. Jak podaje portal pamellageller.com w Kanadzie zakazana była nauka w szkołach języków rdzennej ludności, czyli Indian. Teraz zaś obowiązkowo pojawia się język, który nie miał nigdy nic wspólnego z kulturą i historią Kanady.

Więcej – TUTAJ.