Zaczyna docierać, że NAFTA może przestać istnieć
Kanada musi być przygotowana na to, że NAFTA przestanie istnieć – w takim tonie kanadyjskie media podsumowują stan negocjacji w sprawie przyszłości północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu z USA i Meksykiem.
Według źródeł telewizji publicznej CBC, podczas spotkania w Białym Domu prezydent Donald Trump miał sugerować zastąpienie NAFTA dwustronną umową USA-Kanada, zaś premier Justin Trudeau miał powiedzieć, że wolałby poprawioną wersję istniejącego porozumienia.
Podczas konferencji prasowej, którą transmitowały kanadyjskie telewizje, Trudeau dał do zrozumienia, że zaakceptowałby umowę dwustronną z USA, jeśli ma to uratować zasady wolnego handlu między Kanadą a USA.
W Meksyku Trudeau powiedział, że Kanada nie zrezygnuje z rozmów w sprawie renegocjacji umowy mimo zaproponowanej przez USA klauzuli (tzw. sunset clause), pozwalającej na wygaszanie NAFTA co 5 lat, jeśli zgody na jej przedłużenie nie wyrażą wszystkie trzy państwa-sygnatariusze. Jak zapewnił, będzie nadal dążył do rozwiązania korzystnego dla wszystkich trzech państw-sygnatariuszy.
Po wizycie premiera Kanady w Waszyngtonie i jego rozmowach z Trumpem kanadyjskie media informują o konieczności przygotowania się na plan B - jak dziennik “Globe and Mail” zatytułował komentarz napisany dla gazety przez specjalistów ds. NAFTA z firmy audytorsko-doradczej KPMG.
“Jednym z największych zagrożeń dla biznesu w tych negocjacjach nie jest unowocześniona NAFTA z mniej korzystnymi dla biznesu rozwiązaniami, ale rozwiązanie tego porozumienia bez jednoczesnego zamiennika, lub też nowa umowa, która będzie wygaszana co pięć lat. Biznes musi wiedzieć, że reguły gry pozostaną spójne i przewidywalne” – napisano w komentarzu.
Jerry Dias, szef największego kanadyjskiego związku zawodowego w sektorze prywatnym UNIFOR, mówił w telewizji CBC, że Amerykanie nie starają się dojść do porozumienia i należy “zacząć poważne rozmowy o życiu po NAFTA”.
Były premier Kanady i poprzednik Trudeau na tym stanowisku Stephen Harper, konserwatysta znany ze wsparcia dla wolnego handlu, powiedział podczas relacjonowanego przez media panelu, który miał miejsce w Waszyngtonie, że doradza obecnie firmom, by zaczęły przygotowywać się na możliwość funkcjonowania bez NAFTA.
Agencja Canadian Press podsumowywała, że zdaniem obserwatorów NAFTA jest bliska rozwiązania. Podobne podejście, jak zauważono w korespondencji, ma Meksyk. Prezydent tego kraju Enrique Pena Nieto zobowiązał się wprawdzie do obrony umowy, jednak jego doradcy przygotowują się na możliwość zakończenia obowiązywania NAFTA.
Więcej – TUTAJ.
BIADA BIADA NAFTA
CO TO SIE PODZIALO Z TAKIM KRAJEM JAK KANADA ZE PADA JAK TYTANIK
Na 100% Natalie panties.
Pieknis smial sie i wyszydzal Trupma a teraz znalazl sie z lapa w nocniku bolszewicki zajarmulczony gnojek