Zabójca Polaka z Belize aresztowany

Polacy w Kanadzie Series Top News paźd 15, 2017 at 12:30 pm

zz bochnia1W sobotę 14 października odprawiona została msza żałobna za duszę śp. Gabriela Bochni, Polaka z Kanady, zastrzelonego kilka dni wcześniej w Belize. Sprawca został aresztowany.

Były mieszkaniec Toronto, 38-letni Gabriel Bochnia od dekady mieszkał w cichej i spokojnej osadzie Chula Vista (na północ od Corozal) w Belize, gdzie miał dom, rodzinę i pracował jako konsultant budowlany.

5 października wrócił wraz z żoną i trójką dzieci do domu tuż po tym jak odwiózł swoich rodziców do Chetumal. Mieli oni autobusem przedostać się do Cancun w Meksyku, a stamtąd odlecieć z powrotem do Kanady po 10-dniowej wizycie w Belize.

Świadkowie z sąsiedztwa powiedzieli lokalnym mediom, że usłyszeli strzały ok. 22:10 wieczorem. Jedna z kul trafiła Bochnię w brzuch. Zamaskowany na twarzy zabójca strzelał także do jego żony, 27-letniej Jeshanah, ale nie trafił. A wszystko na oczach trójki małych dzieci.

Miejsce zbrodni

Miejsce zbrodni

Sąsiadom udało się przewieźć postrzelonego i obficie krwawiącego Gabriela do lokalnego szpitala w Corozal, skąd został przetransportowany do Northern Regional Hospital w Orange Walk na operację, gdzie jednak nad ranem zmarł.

Lokalnym zabójcą okazał się 52-letni robotnik Apolonio Kiou, były pracownik Bochni, niedawno wypuszczony z więzienia po odsiedzeniu wyroku za rozbój. Jest też podejrzany o zabójstwo policjanta w 2005 roku. Został aresztowany wraz z innym mężczyzną, posiadającym obywatelstwo amerykańskie. Śledztwo trwa.

- Gabriel był oddanym ojcem, umiłowanym synem, bratem i wujkiem - powiedziała siostra Gabriela, Kate Bochnia Duquette. - Był znany ze swojego wielkiego serca, zawsze gotów pomóc potrzebującym. Jego wpływ będzie odczuwany w wielu społecznościach, w których aktywnie przyczynił się do kształtowania pozytywnego środowiska - powiedziała dla “The Toronto Sun”. – Jego strata jest strasznym ciosem dla naszej rodziny i przyjaciół, jesteśmy zdruzgotani.

- Gabriel był dobrym i szczęśliwym człowiekiem – powiedział jeden z sąsiadów dla lokalnego kanału telewizyjnego Channel 5. - Nie miał żadnych problemów. Znamy go jako miłą osobę. Czegoś potrzebowałeś, prosiłeś o przysługę -  on nigdy nie odmówił. On był dobrym człowiekiem, nawet dla zwierząt.

zz bochnia2

Gabriel z dziećmi

Gabriel z dziećmi

Msza św. żałobna za duszę  Gabriela Bochni odbyła się 14 października w Kościele św. Teresy w Etobicoke.

W Belize jest to już drugie zabójstwo obywatela Kanady w tym roku.

W kwietniu zamordowana została tam 52-letnia Francesca Matus z Keswick w Ontario. Sprawca nie został ujęty.

Ten mały kraj należy do najmniej bezpiecznych na świecie.

Do tej pory zaledwie w tym roku popełniono 104 zabójstwa, podczas gdy liczba ludności wynosi zaledwie 387 tysięcy.

Wiele ofiar to obcokrajowcy.

Więcej: TUTAJ.