Szpilki wyrzućmy do śmietnika

Lokalnie Series Top News paźd 17, 2017 at 6:00 am

aaszpilki

Już wkrótce kobiety w Ontario nie będą musiały przychodzić do pracy w butach na wysokim obcasie.

Popularne szpilki, choć może przydają urody kobiecym nogom, to zdaniem lekarzy podiatrów (specjalistów od chorób stóp, nazywanych też w Polsce podologami) są przyczyną wielu ciężkich schorzeń stóp.

Posłanka do Parlamentu Prowincyjnego z okręgu Davenport, Cristina Martins, wniosła nowy projekt ustawy, która ma zabraniać pracodawcom wpisywania w zakres obowiązków służbowych zakładania butów na wysokim obcasie, co – jak się okazuje – wcale nie jest rzadkim przypadkiem.

- Bezpieczeństwo w miejscu pracy zawsze powinno być priorytetem i powinno być tak oczywiste, jak zapinanie samochodowych pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy – mówi Martins – Ustawa, którą proponuję zapewnia bardziej sprawiedliwe warunki pracy w Ontario i chroni pracowników nie tylko mojego okręgu Davenport, ale całej prowincji.

Obowiązująca obecnie Ustawa o Ochronie Zdrowia i Bezpieczeństwie Pracy (Occupational Health and Safety Act – OHSA) mówi o zabezpieczeniach obuwia dla pracowników, którzy są narażeni na szczególne urazy stóp – pracowników przemysłowych i budowlanych. Projekt wniesiony przez Cristinę Martins rozszerzałby tę ochronę na wszystkich pracowników, od których wymagane jest zakładanie butów na wysokim obcasie, w ramach obowiązkowego firmowego stroju (tzw. dress code).

W ostatnich latach wiele zatrudnionych kobiet zgłosiło skargi na ten element stroju. W 2016 roku pracownica restauracji Joey powiedziała, że podczas treningu musiała nosić szpilki jako część służbowego ubioru, nawet w sytuacji, gdy ich noszenie powodowało ból i krwawienie stóp.

W ubiegłym roku Komisja Praw Człowieka w Ontario wyraziła swoje stanowisko w sprawie obowiązkowego ubioru pracowników, twierdząc, że wymaganie noszenia szpilek w pracy może naruszyć kodeks praw człowieka. Kwestia ta dotyczy głównie ubrań w barach i restauracjach.

Kanadyjska Federacja Podiatrii donosi, że kobiety są czterokrotnie bardziej narażone na długotrwałe choroby stóp z powodu obuwia na wysokich obcasach.

- Ontaryjscy podiatrzy odnotowują zbyt wiele pacjentek z urazami stóp w miejscu pracy spowodowanych przez noszenie nieodpowiedniego obuwia – mówi James Hill, prezes Ontario Podiatric Medical Association – Jest to najczęściej spowodowane wymaganiami pracodawców, którzy oczekują od swoich pracownic chodzenia w szpilkach.