Kanadyjska ikona rocka nie żyje

Kanada Series Top News paźd 18, 2017 at 12:30 pm

zz dwonieZespół The Tragically Hip poinformował, że walkę z rakiem przegrał lider i wokalista tej kanadyjskiej formacji rockowej – 53-letni Gord Downie. 

W grudniu 2015 roku Downie zemdlał podczas spaceru w swoim rodzinnym Kingston (Ontario). Wówczas został zdiagnozowany z nieuleczalnym nowotworem mózgu.  Zdaniem lekarzy, taka forma glejaka wielopostaciowego umożliwiała terapię, ale przeciętny czas życia od diagnozy wynosi około roku, a leczenie skupiało się raczej na przedłużeniu i poprawie jakości życia pacjenta.

Przeszedł operację i chemoterapię. Pomimo swego stanu zdrowia Gordie (zwany emisariuszem kanadyjskiego rocka) w ubiegłym roku zdecydował, że weźmie udział w letniej trasie koncertowej zespołu Tragically Hip, na co lekarze wyrazili zgodę.

Fan-klub zespołu wyprzedał bilety swoim członkom w ciągu zaledwie kilku minut. Na rynku koników internetowych ich cena dochodziła nawet do $1500 za parę (oryginalnie $56 – $166).

Downie założył swój zespól w 1984 roku wraz z czwórką kolegów z liceum w Kingston. Choć dla Amerykanów przez wiele lat była to grupa zupełnie nieznana, dla Kanadyjczyków – wręcz kultowa.

Jego kultowa grupa zdobyła aż 14 Juno Awards (najwyższe wyróżnienie branży muzycznej w Kanadzie). Ostatni album zespołu to “Man Machine Poem.” Swój ostatni koncert zespół zagrał 20 sierpnia w rodzinnym Kingston.

Downie, żonaty ojciec czworga dzieci, wydał również wiele płyt solowych.