W Toronto powstanie inteligentne “miasto przyszłości”

Nowości Top News paźd 18, 2017 at 4:00 pm

Screen Shot 2017-10-18 at 11.38.00Będzie w nim można korzystać z najważniejszych nowinek technologicznych w urbanistyce i infrastrukturze. Za projekt odpowiada firma Sidewalk Labs, należąca pośrednio do koncernu internetowego giganta, Google’a.

Cyfrowe miasto ma powstać na wschodzie Toronto, nad jeziorem Ontario. Miasto ma być “inteligentne” – z jednej strony samowystarczalne energetycznie i nieszkodliwe dla klimatu, a z drugiej strony oferujące mieszkańcom i turystom błyskawiczny dostęp do Internetu, a także różne technologiczne nowinki, takie na przykład jak autonomiczne samochody. Więcej ma być wiadomo na dalszych etapach inwestycji.

Na razie Sidewalk Labs przeznaczyło 50 milionów dolarów, by we współpracy z władzami Toronto przygotować plan i miejsce inwestycji. Wcześniej firma wygrała konkurs ogłoszony przez Waterfront Toronto – powołaną przez władze organizację, zajmującą się rewitalizacją nadbrzeża Toronto, które ma być przyjazne i dla mieszkańców, i dla środowiska.

zz sidewalkBudowa miasta ma być częściowo realizowana w trybie partnerstwa państwowo-prywatnego. Już teraz wiadomo, że ze środków państwowych i samorządowych przeznaczony zostanie ponad miliard dolarów na przygotowanie podstawowej infrastruktury. Więcej o samym projekcie będzie wiadomo w listopadzie.

1 listopada w ratuszu w Toronto Sidewalk Labs oraz władze miasta zorganizują wydarzenie, na którym spotkają się udziałowcy inwestycji a także potencjalni przyszli mieszkańcy “miasta przyszłości”.

Na razie do samego projektu entuzjastycznie odniósł się premier Kanady Justin Trudeau.

- W Quayside powstanie poligon doświadczalny nowych technologii (…) Te technologie pozwolą nam zbudować inteligentniejsze, bardziej zielone i otwarte miasta, które, mamy nadzieję, wkrótce powstaną na wschodnim nadbrzeżu Toronto, a być może w innych miejscach Kanady i świata – mówił Justin Trudeau.

zz sidewalk3

Sidewalk Labs inwestuje w nowatorskie technologie także w innych miejscach świata. Na przykład w Nowym Jorku firma planuje stworzenie sieci hotspotów Wi-Fi z wykorzystaniem starych budek telefonicznych.

Więcej – TUTAJ.